Ankara'da Toplu Taşıma Zammı Resmen Belli Oldu! İşte 5 Ocak'tan İtibaren Geçerli Olacak Yeni Tarife!

Ankara'da toplu taşımaya yapılacak olan zam oranları netlik kazandı. İşte UKOME tarafından belirlenen yeni fiyat tarifesi...

Finans 30.12.2021 - 20:35 30.12.2021 - 20:35 Engin Uzunoğlu

Ankara'da toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasına dair Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden olan EGO Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde bir karar alınmıştı. EGO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan toplu taşıma zammı teklifi bugün Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında gündeme alınarak karara bağlkandı. Bu karar ile beraber Ankara'da toplu taşımaya zam yapılması kesinleşmiş oldu.

ANKARA'DA TOPLU TAŞIMADA YENİ TARİFE BELLİ OLDU

Alınan toplu taşıma zam kararına göre Ankarakart tam biniş ücreti 3,25 TL'den 4,5 TL'ye, öğrenci biniş ücreti 1,75 TL'den 2,5 TL'ye yükseltildi. 

Öğrencilere satışı yapılan abonman uygulamasında da değişikliğe gidildi. Daha önce öğrenciler bu abonman uygulamasından 60 TL'ye yararlanıp 200 biniş yapabiliyorlardı. Artık 225 biniş yapılacak olan öğrenci abonman uygulamasının fiyatı 75 TL olacak. 

Transfer ücretleri ise belirlenen tutarların yarısı olarak uygulanacak. Bu zamlı tarife 5 Ocak 2021 tarihinden itibaren ANKARAY, Metro, EGO otobüsleri ile validatör olan ÖHO ve ÖTA'da geçerli olacak.

SON 25 YILIN EN DÜŞÜK ZAMMI OLDUĞU AÇIKLANDI

Ankara'da yapılan toplu taşıma zammı ile alakalı olarak EGO Genel Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yüzde 36 değerleme oranı üzerinden hesaplama yapılarak toplu taşıma tarifesinin belirlendiği bildirildi. Enflasyon oranına göre son 25 yılın en düşük zammının yapıldığı açıklanırken tam bilet tutarının 6,5 TL olması gerektiği yerde 4,5 TL'ye düşürüldüğü bildirildi.

Ankara'da toplu taşımada geçerli olacak yeni fiyat tarifesinin uygulanmasına 5 Ocak 2021 tarihinde başlanacak. Bu tarihten sonra vatandaşlar toplu taşımadan yeni fiyat tarifesi ile yararlanabilecekler. Ankara'da toplu taşımaya yapılan son zam 2019 yılındaydı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@