Ankara'da Toplu Ulaşımda Zam Kararı Alındı! İşte Ocak 2022'de Geçerli Olacak Toplu Ulaşım Yeni Fiyat Tarifesi!

Ankara Büyükşehir Belediye EGO Genel Müdürlüğü tarafından bir duyuru yayınlanarak Ankara'da toplu ulaşım için zam kararı alındığı ilan edildi. Ankara'da toplu ulaşıma ne kadar zam yapılacak?

Finans 26.12.2021 - 21:42 26.12.2021 - 21:42 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin farklı şehirlerinde toplu ulaşıma zam kararları verilmesine Ankara da eklendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir kurum olan EGO Genel Müdürlüğü bir son dakika duyurusu yayınlayarak toplum ulaşım için zam kararı alındığını ilan etti. 

TOPLU ULAŞIM ZAMMINA MALİYETLER GEREKÇE GÖSTERİLDİ!

EGO Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan zam duyurusunda, "Ankara'da toplu ulaşımı kullananların sayısı 2020 yılında pandeminin de etkisiyle yüzde 50 azalmış ve daha önceden de zarar eden EGO Genel Müdürlüğü yıllık 683 Milyon TL'lik zarara ulaşmıştır. Ankara'da toplu ulaşıma en son Eylül 2019'da zam yapılmıştır. O zamdan bu tarafa dizelde yüzde 83, CNG'de yüzde 220, elektrikte yüzde 69, bakım-onarım-sigorta giderlerinde yüzde 75 artış gerçekleşmiştir. Aynı dönemde ÜFE ve TÜFE oranları ise yüzde 102 yükselmiştir. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın toplu ulaşıma zam yapılmamasına dair iradesi ile zam uygulanmamıştır. Özel halk otobüslerinin süreçte mağdur olmamaları için maddi olarak desteklenmeleri sağlanmıştır." denildi.

MALİYET ARTIŞLARI VATANDAŞLARA TAMAMEN YANSITILMAYACAK

Ankara'da toplu ulaşıma zam yapılmaması için uzun süre direnildiğini duyuran EGO Genel Müdürlüğü, "Yapılan tüm fedakarlıklarla beraber Ankara'da toplu ulaşım ücretleri 2 yıldan fazla bir süre için sabit tutulmuştur. Ancak şu anda maliyet artışlarından dolayı zam yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Buna rağmen maliyet artışlarının yarısından fazlası vatandaşlarımıza yansıtılmayacaktır. Bu fark tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Yeni bilet fiyatları enflasyonla karşılaştırıldığında son 25 yılın en düşük bilet fiyatlarıdır. Mevcut maliyetler dikkate alınsaydı toplu taşıma ücretlerinin 6,5 TL'nin üzerinde olması gerekiyordu." açıklamasını yaptı.

ANKARA'DA TOPLU ULAŞIMDA YENİ FİYAT TARİFESİ!

Ankara'da alınan toplu taşıma zam kararının ne kadar olduğu da duyuruldu. Buna göre zam belirlenirken Hazine ve Maliye Bakanlığı'Nın yüzde 36,2 olan yeniden değerleme oranı esas alındı. Yeni tarifede tam bilet fiyatı 4,5 TL, azami biniş sayısı arttırılmış öğrenci aylık abonman ücreti 75 TL, indirimli öğrenci bilet ücreti 2,5 TL, aktarma ücretleri de belirlenen tarifelerin yarısı kadar olacak. Ocak 2022'de uygulanması düşünülen bu yeni tarifeninUKOME gündemine alınıp karara bağlanılacağı açıklandı. Ayrıca çevre ilçelerden ulaşım sağlayan otobüsler için merkeze uzaklık oranına göre kilometre bazlı bir fiyat düzenlemesi yapılacağı belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@