Ankara'nın 120 Günlük Suyu Kaldı! İstanbul ve İzmir Barajlarında Son Durum Ne?

Kuraklık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de içme suyu sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Son dönemde yaşanan yağışların ardından barajların doluluk oranları merak konusu oldu. Ankara, İstanbul ve İzmir barajlarında son durum ne, Türkiye'nin ne kadar suyu kaldı?

Gündem 30.03.2021 - 10:20 30.03.2021 - 10:20 Serhat Karaman
Barajların doluluk oranları yaşanan son yağışların ardından güncellendi. Bu sene son derece kurak geçen kış mevsimi sonrasında gözler bahar aylarına çevrilirken özellikle de Nisan yağmurları bu yaz için hayati bir öneme sahip oldu.

ANKARA'DA BARAJLARIN SON DOLULUK ORANLARI! ANKARA'NIN KAÇ GÜNLÜK SUYU KALDI?

Yağış miktarının son derece azalması sonrasında suyun tasarruflu kullanımı daha da önem kazanırken Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından da sık sık benzer uyarılar yayımlanıyor. Ankara'nın toplam su ihtiyacı 11 barajdan karşılanırken ASKİ tarafından yapılan son açıklama ile daha önce 110 gün olarak duyurulan toplam su miktarının son yağışların ardından 120 güne yükseldiği duyuruldu.

Ankara'da barajların aktif doluluk oranı yüzde 11.44 olarak açıklanırken 29 Mart 2020 tarihine oranla 2021 yılı için yapılan kıyaslamada 151 milyon 298 bin metreküplük düşüş yaşandığı görüldü. Ankara'da bugün itibari ile barajlarda yer alan toplam su miktarı 372 milyon 903 bin metreküp olarak ilan edildi.İSTANBUL'DA BARAJLARIN SON DOLULUK ORANLARI! İSTANBUL'UN KAÇ GÜNLÜK SUYU KALDI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sık sık suyun tasarruflu kullanılması yönünde çağrılar yapılmaya devam ederken son kar yağışı sonrasında barajların doluluk oranları yükseldi. İSKİ tarafından açıklanan son rakamlara göre İstanbul'da barajların doluluk oranları yüzde 72,24 olarak ilan edildi.İZMİR'DE BARAJLARIN SON DOLULUK ORANLARI! İZMİR'İN KAÇ GÜNLÜK SUYU KALDI?

İZSU tarafından açıklanan son rakamlara göre İzmir'de barajlarda kalan su miktarı yükseldi. İzmir'de su ihtiyacını karşılayan barajlardaki son doluluk oranları şu şekilde sıralandı;

Tahtalı Barajı doluluk oranı Yüzde 73,81

Balçova Barajı doluluk oranı Yüzde 87.00

Gördes  Barajı doluluk oranı Yüzde 8.28

Ürkmez Barajı doluluk oranı Yüzde 91,52

Güzelhisar Barajı doluluk oranı Yüzde 85,37

Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı doluluk oranı Yüzde 75,33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@