Anne, Baba, Öğrenciler Dikkat! Okullarda Tarama Pazartesi Başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgına dair yapmış olduğu konuşmasında bazı okullarda uygulanacak taramalar hakkında bilgi verdi. Bakan Koca taramanın amacının virüsün yaygınlığının tespit etmek, dedi.

Gündem 10.09.2021 - 11:01 10.09.2021 - 11:02 Mustafa KARAGÖZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınına dair kapsamlı ve rutinin dışında bir konuşma gerçekleştirdi. Hem önemli açıklamalarda bulunarak son oranları açıklayan Bakan Fahrettin Koca konuşmasında ayrıca basın mensuplarının kendisine yönelttiği sorulara yanıt verdi. 

OKULLARDA TARAMA BAŞLIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuşmasının başında salgının son seyri hakkında, Delta ve Mu varyantlarına dair, aşılama ve aşı çalışmaları konularında detaylı açıklamalarda bulundu. Konuşmasının bu bölümünde Turkovac aşısı için müjde veren Bakan Koca, aşının acil kullanım onay aşamasına geldiğini söyledi. Ekim ayında aşının seri üretime geçebileceği duyuruldu. 

PCR Testi Zorunluluğu

Son dönemlerin merak edilen başlıklarından olan PCR testi zorunluluklarına da değinen Bakan Koca yabancılar için PCR testi zorunluluğu olacağını duyurdu. Bunun dışında okullarda PCR testi zorunluluğuna hakkında konuşan Bakan Koca öğretmenlerde 2 doz aşısını olanların oranının yüzde 77 olduğunu söyledi. 1 doz aşıda bu oranının yüzde 90 olduğunu aktardı. Aşı olanların dışında yüzde 4.4 oranında öğretmenin de hastalığı geçirdiğini bu kapsamda öğretmenlerde korucuyuluk oranının yüzde 95 oranında olduğunu söyledi. 

Okullarda Tarama

Öğrenciler için atılacak yeni bazı adımlar hakkında a konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okullarda tarama yapılacağını söyledi. Bu noktada okullardaki son durum ve uygulanacak yeni uygulama hakkında Bakan Koca "Şu an için ciddi bir oran olmadığını söyleyebilirim. Biz ayrıca pazartesiden itibaren illerimizde bazı okullarımızda örnek olabilecek okullarımızı da öğrencileri de taramak istiyoruz. Rastgele tarama yapıp belirtisi olmadan toplumdan veya öğrencilerimizde virüsün yaygınlığını görmüş olacağız." ifadelerini kullandı. 

Okullarda Yeni Tedbirler

Okullarda yeni tedbirler olacak mı? sorusuna yanıt veren Fahrettin Koca "Yeni dönemde okulları kapatmak istemiyoruz çünkü artık elimizde aşı var. En fazla, sınıf kapatılabilir ama onu da mümkün mertebe kapatmaktan yana değiliz." dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@