Anne Babalar Karar Verecek! Hayırsız Evlatlara Miras Hakkı Yok

Yargıtay kendisine gelen bir dosya kapsamında ailesinden uzaklaşan evlatların vasiyetnameyle mirasçılıktan çıkartılabileceğine hükmetti. Mirasçılık konusunda alınan karar ayrıca emsal niteliği taşıyor

Emlak Haberleri 18.09.2021 - 16:15 18.09.2021 - 16:15 Mustafa KARAGÖZ

Zengin bir ailenin tek kızı olan bir kadın ailesini uzun yıllar aramadı. Aile ise kızlarını mirastan çıkardılar. Mirastan çıkarılan kadın ise mahkemenin yolunu tuttu. Kendi durumuna dair bilgiler veren kadının talebi ise reddedildi. Yargıtay Başkanlığı emsal bir karara imza atarak kadının mirastan çıkarılmasına hükmetti. 

HAYIRSIZ EVLATLAR MİRASTAN ÇIKARILABİLECEK

Zengin bir ailenin tek kızı eğitimi için erken yaşlarda yurt dışına çıktı. Eğitimini tamamladıktan sonra yeniden Türkiye'ye dönen kadın birçok firmada ve şirkette üst düzey yönetici olarak görev aldı. Öne sürülen iddialara göre kadın bu süreçte anne ve babasını da ihmal etti.

Uzun yıllar boyunca anne babasının kapısını çalmayan kadın ziyarete gitmedi. Milyonlarca TL'lik serveti olan anne ve baba ise tek kızlarını servetten çıkardılar. Genç kadın vasiyetname ile mirastan çıkarılmasının ardından ise mahkemenin yolunu tuttu. Kadın yurtdışına eğitime gittiğini daha sonra şirket kurduğunu, şirket müdürü olarak çalıştığını söyledi. Anne ve babasını hiçbir dönem ihmal ettiğii öne süren genç kadın kendi imkanları dahilinde anne ve babasına sevgi ve saygı gösterdiğini bildirdi.

Genç kadın mahkemeye yapmış olduğu açıklamasında ayrıca babası ile görüşmeye devam ettiğini belirterek anneesinin babasının ölümünü gizlediğini, babasının hazırladığı vasiyetnamelerin içerik olarak mirasçılıktan çıkarmak üzere yapıldığını kaydederek, vasiyetnamenin iptaline karar verilmesini istedi. 

hayırsız evlatlara miras yok2

Davalı konumunda olan anne ise mahkemeye yaptığı açıklamasında davacının yani kızının çalışma hayatı boyunca da iş arkadaşlarıyla sorun yaşadığını, geçimsiz olduğunu iddia etti. Davalı anne mahkemeye davacının babası tarafından mirasçılıktan çıkartılmasını haklı kılan tüm hukuki nedenlerin açıkça kanıtlandığını savundu. 

Davalı anne açıklamasında ayrıca kızın yurtdışında çok rahat imkanlarda eğitim gördüğünü bunun yanında ticari alandaki beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle ailenin yanından ayrıldığını söyledi. 

İŞTE MAHKEMENİN VERMİŞ OLDUĞU O KARAR

Davalı ve davacının ifadelerinin ardından ise konuya dair emsal bir karar çıktı.

Yargıtay somut olaya bakıldığında kişinin kendisi ile annesinin rızası dışında evi terk ettiği, dönmesi için haber gönderilmesine rağmen gelmediği, tanımadıkları birisi ile kendisine ve annesine haber vermeden evlendiği, ağır hastalığa yakalanmasına ve haber gönderilmesine rağmen bakmayacağını, ilgilenmeyeceğini, eve gelmeyeceğini bildirdiğini vurguladı. 

hayırsız evlatlara miras yok

Bu olayların yanında kadının ayrıca  bayramlarda ve diğer önemli günlerde yıllar boyu eve uğramadığı, telefonla aramadığı; boşandığı eşi ile birlikte nikahsız olarak yaşadığı, son dönemde yapılan rica ve minnetler ile zoraki eve geldiği ancak ilgilenmediği yabancı biri gibi davrandığı; 'Yatacak mezar yeri var mı bu adamın?' dediği karar metninde yer aldı. 

Yukarıda yer alan nedenler ve diğer ifadeler ile eylemler nedeniyle Yargıtay karar metninde "Davacının ailevi görevlerini ağır bir şekilde ihlal ettiği gerekçesiyle, mirasçılıktan çıkardığı görülmektedir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının ortadan kaldırılmasına oy birliği ile hükmedilmiştir." ifadeleri yer aldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@