Anne Olmaya Hazırlanan Kadınlara Bu Yıl 12 Bin 455 TL Ödenecek

Asgari ücretle çalışan kadınlar 2022 yılında anne olmaya hazırlanıp doğum iznine çıkarlarsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 16 hafta için 12 bin 455 TL ödeme alacaklar. İşte 2022 doğum izin ücreti..

Anne Olmaya Hazırlanan Kadınlara Bu Yıl 12 Bin 455 TL Ödenecek

Kadın istihdamının korunması adına alınan en önemli kararların başında doğum izni geliyor. Doğum izni çalışan kadınların anne olmaya hazırlandıklarında doğum öncesi ve doğum sonrası kullanacakları izin süreci için devlet tarafından ödenir. Doğum izni ödemelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılık eder. İşte 2022 yılı doğum izin parası.

ANNELERE 2022'DE EN AZ 12 BİN 455 TL ÖDENECEK

Çalışma hayatında yer alan bir kadın anne olmaya hazırlandığı dönemde, doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta toplam 16 hafta izin kullanır.

Kadınların 16 haftalık izin sürecinde işverenler maaş ödemesi yapmazlar ancak bu dönemde kadınlara doğum izin parası ödemesi yapılır. Tekli doğumlarda 16 hafta, ikiz veya üçüz bebek bekleyenler anneler daha uzun olan bu süreç için yapılacak ödeme çalışan kadının maaşına göre belirlenir.

doğum izin parası (3)

Doğum izin parası en düşük asgari ücretle çalışan kadınların hesaplarına yatırılır. Çalışan kadının brüt maaşı daha yüksek ise doğum izin parası daha yüksek tutardan ödenir.

2022 Yılı Ödemeleri Belli Oldu

Asgari ücretin 4.250 TL net 5004 TL brüt olarak ödenece olacağının açıklanmasının ardından doğum izin parasında taban rakamlar belli oldu.

doğum izin parası (2)

2022 yılında anne olacak kadınlar doğum öncesi kullanacakları 8 haftalık izin ile doğum sonrası kullanacakları 8 haftalık süre için toplam 12 bin 455 TL doğum izin parası alacaklar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi söz konusu ödemeler SGK tarafından yapılacak ve kişinin maaşına göre belirlenecek. Ancak en düşük ödeme asgari ücretli kadın çalışanlar için 12 bin 454 TL olacak.

DOĞUM İZİN PARASI ALMAK İÇİN

Doğum izin parası almak için başvuruda bulunacak olan kadınların sağlamaları gereken bazı şartlar var.

doğum izin parası (1)

Bu şartların ilki doğumdan önceki 1 yıllık süreçte kadın çalışanların en az 90 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. Diğer bir şart ise doğum izin ödemesi için sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor. Ayrıca doğum izin parası alınabilmesi için rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şart.

DOĞUM İZİN PARASI NASIL ALINIR?

Doğum izin parası için kadın çalışanın yapacağı tek işlem doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmek. Bundan sonraki tüm işlemler işyeri tarafından tamamlanacak.

SONRAKİ HABER