Anne Ve Babaların Çocuklardan Birisine Devrettikleri Ev Tapusu Nasıl İptal Edilir?

Türkiye'de miras paylaşımı çoğu zaman ailelerde kardeşler arasında sorun olabilmektedir. Zaman zaman da anne ve babalar sahip oldukları evleri çocuklarından birisinin üzerine yapmaktalar. Peki tapuda çocuklardan birisine verilen ev işlemi iptal edilir mi? Diğer kardeşler miras haklarını geri alabilirler mi?

Emlak Haberleri 14.07.2021 - 00:00 14.07.2021 - 00:00 Emlak 365

Türkiye'de miras hukuku çok ilgi gösterilen konulardan birisidir. Ailelerde kardeşler arasında sorun çıkabilmektedir. Anne ve babalar çocukları arasında birisine sahip oldukları evi vermekte ve diğer kardeşlerin bu ev üzerinde hakları miras paylaşımından çıkmaktadır. Peki böyle bir tapu işlemi iptal edilir mi?

BİR ÇOCUĞA YAPILAN EV DEVRİ İPTAL EDİLİR Mİ?

Çocuklarına ev devri yapan anne ve babalar bunu farklı yollarla yapabilmektedirler. Bu yollara göre de sonraki yıllarda hukuki olarak sıkıntılar çıkabilmektedir. Ev devrinin bağış şeklinde yapıp bunu tapuda satış olarak gösterilmesi durumunda diğer kardeşler dava açabiliyorlar. 

EV DEVREDİLİRKEN PARA ALINMAZSA NE OLUR?

Açılan davada ev devri işleminde para alınmadığının ispat edilmesi ile diğer kardeşler miras haklarını kullanabiliyorlar. Mahkemeler genellikle bağış şeklinde yapılıp tapuda satış şeklinde gösterilen ev devirlerini iptal edebiliyorlar. Burada yapılması gereken ise ev devri işlemi sırasında para alışverişinin yapılmadığının ispat edilmesidir. 

BAĞIŞ YOLUYLA BİR ÇOCUĞA DEVRİLEN EV İÇİN TAPU İŞLEMİ İPTAL EDİLİR Mİ?

Bir diğer yola göre anneler ve babalar çocuklarından birisine bağış şeklinde verdikleri evi tapuda da bağış şeklinde gösterebilmektedirler. Böyle bir tapu devir işleminde hileli satış sözkonusu değildir. 

Bu durumda ev devri nedeniyle diğer kardeşler dava açtıklarında mahkemelerde mirasçıların saklı paylarının ihlal edilip edilmediğine bakılır. Saklı pay ihlali olursa mahkemelerde bu hakların iadesine dair kararlar verilebilmektedir. 

HANGİ DURUMDA DİĞER KARDEŞLER HAK İDDİA EDEMEZLER?

Anne ve babaların ev devri yaparken kullandıkları bir diğer yol da tapuda satış olarak gösterilip gerçekten de bu devir işlemi için bir bedel almaları şeklindedir. Burada çocuk babasına ait evi bedelini ödeyerek satın almıştır. 

Gerçek bir satışın olduğu bu işlemlerde diğer kardeşlerin dava açması durumunda kazanacakları bir şey yoktur. Çünkü gerçek satış yapılmış ve bedeli alınmıştır. Mirasta paylaşılacak ev yerine para girmiştir. 

Ev satış bedeli harcanmamışsa diğer mirasçılar arasında paylaştırılır. Ancak bazı durumlar bu para yerinde olmamaktadır. Böyle bir konuda mirasçıların yapabilecekleri bir şey yoktur. Hukuken ev diğer kardeşin olmuş ve mirastan çıkmıştır. Diğer mirasçı kardeşler herhangi bir hak iddiasında bulunamazlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@