Anneanne, Babaanne, Dede Adına Tapu Kayıt Sorgulama Yapılır Mı?

Vatandaşlar hak sahibi olduklarında tapu kaydını nasıl sorgulayacaklar? Dede adına kayıtlı tapular nereden, hangi şartlarla sorgulanabilir? Tapu Genel Müdürlüğü yanıtladı.

Emlak Haberleri 23.11.2021 - 11:32 23.11.2021 - 11:32 Mustafa KARAGÖZ

Mirasçılık kapsamında hak sahibi olunan tapu kayıtlarının sorgulamasını yapmak isteyen vatandaşlar, Tapu Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacaklar. Peki ama sorgulama işlemleri için hangi şartların sağlanması gerekiyor? Başvurular nereye ne zaman yapılacak? Vatandaşların tapu sorgulama işlemleri için izleyeceği süreci aktarıyoruz. 

DEDE ADINA TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Dede adına yada anneanne, babaanne adına tapu sorgulaması yapmak isteyecek olan vatandaşların haiz olmaları gereken özellikler var. Her vatandaş isteğine göre sorgulama yapamaz. Sorgulamalar vatandaşların belli özelliklere sahip olmaları durumunda Tapu Genel Müdürlüğü'nün onayı ile yapılır. 

Onay işlemlerine ilişkin kurum resmi sitesinden bir açıklamada bulundu. Tapu Genel Müdürlüğü sıkça sorulan sorular sayfasında kendilerine gelen bu soruya ilişkin detaylı bir açıklama metni yayımladı. 

Tapu Genel Müdürlüğü tapu sorgulama özellikleri ve şartları için şu açıklamada bulundu. 

"Kanunî istisnalar dışında, tapu sicilinde hak sahibi olan kişiler istemde bulunabilir. Tescilden önce hak sahibi olmuş kişiler de hakkın tescili için gerekli belgeleri ibraz ederek istemde bulunabilirler. Dolayısıyla, dedenizin mirasçısı olduğunuzu gösteren veraset belgesi ile birlikte Tapu Müdürlüğüne başvurmanız halinde dedenize ait taşınmaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz." 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Başvurular doğrudan Tapu Genel Müdürlüğü il ilçe müdürlüklerine yapılacak. Veraset belgesi ile yapılacak başvuruların ardından kurum gerekli evrakları varislerle paylaşacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@