Anneler Bu Ödemeler Size! Almayı Unuttuysanız 5 Yıl Süreniz Var

Aile Bakanlığı, SGK, diğer kurumlar çeşitli alanlarda kadınlara destek ödemelerinde bulunuyorlar. Bu ödemelerin bazılarının alınmaması durumunda ise vatandaşlar geçmişe dönük başvuruda bulunabilirler.

Gündem 03.09.2021 - 21:00 03.09.2021 - 21:00 Mustafa KARAGÖZ

Kamu kurumlarının sağladığı destek ödemelerinden bazıları sadece kadınlar için olabilir. Birde ailelere yapılan ancak öncelik olarak annelerin alabileceği destek ödemeleri bulunuyor. İşte kadınların alabileceği tüm destek ödemeleri. 

BU ÖDEMELER SADECE KADINLARA İÇİN ÖDENİYOR

Kadınlar için yapılan ilk ödemelerin başında çeyiz parası geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan çeyiz parası toplu halde ödenir. Çeyiz parası ödemesi yetim maaşı alan genç kızların evlenmeleri aşamasında maaşlarının kesilecek olması nedeniyle ödenir. Ödemeler o dönem alınmakta olan maaşın 24 katı ödenir. Eğer çeyiz parası zamanında alınmamışsa geriye dönük 5 yıl için başvuru yapılabilir.

Aile Bakanlığı ise kadınlar için doğum parası ödemesi yapar. Kaymakamlıklar üzerinden sağlanan doğum parasında kadınlar ilk çocukları için 300 TL alırlar. Kadınlar daha sonra bir çocuk daha dünyaya getirirlerse ödeme yapılacak tutar 400 TL olur. 3. çocuk için ise 600 TL toplam 1300 TL destek alınabilir. Ödemeler geriye dönük talep edilebilir. 

Bakanlığın bir diğer ödemesi süt parası yada emzirme parasıdır. Süt parası ödemesi doğrudan annenin hesabına ödenir. Ödemeler yıllık belirlenir. 2021 yılında emzirme parası alacak olanlar için ödeme tutarı 228 TL'dir. 

Kadınlara sağlanan bir diğer destek ödemesi ise dul kalmış kadınlar için sağlanan aylık maaştır. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı kapsamında sağlanan destek ödemeleri aylık 325 TL ödenir. Anack ödemeler 2 ayda bir 650 TL olarak yapılır. 

Çoklu doğum yardımı da annelere sağlanan bir diğer destektir. Ekonomik olarak zor bir durumda olan ailelere her iki ayda bir 300 TL destek ödemesi yapılır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@