Anneler Günü 2022 Ne zaman, Hangi Güne Denk Geliyor?

Anneler Günü 2022 için geri sayım başladı. Anneler günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı? İşte detaylar.

Gündem 05.05.2022 - 13:58 05.05.2022 - 13:58 Gülşah Konuk Akın

Her yıl mayıs ayının 2.pazar gününde kutlanan Anneler Günü 2022'de 8 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Anneler Günü'nün ilk olarak ABD Virginia eyaletinde ortaya çıktığı biliniyor. Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmaya karar veriyor. İlk kutlama 1908 yılında 407 çocuk ve anneleri ile bir okulda yapılıyor.

anneler-günü

Temsilciler meclisi öğretmen Anna Jarvis'in girişimini uygun görmeyerek resmiyete kavuşturmamış. Bu durumu politikacı ve medyanın önde gelen isimleri ile paylaşan Anna'nın mücadelesi sonucunda 1914 yılının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak ilan edilmiş. İlk yıllarda Anneler Günü, Anna Jarvis'in beklentilerine göre gerçekleşiyordu. Çocuklar ve anneleri beyaz kıyafetler giyerek kiliselere ve diğer kalabalık yerlere gidiyor, annelere beyaz karanfil hediye ediliyordu. 1920'li yıllarda ise ticari kaygılar ağırlıklı olmaya başladı. Anna Jarvis'in bunlara itiraz amaçlı açtığı davalar, kendisinin 'deli' olarak anılmasına neden olmuş.annajarvis-annelergünü Baskılara dayanamayan Anna tüm davalardan çekilmiş. Anneler Günü'nü başlattığı için de hayatı boyunca pişmanlık duymuş. 

Anneler Günü'nün Antik Yunanların Yunan mitolojisinde olduğu da biliniyor. Yunan mitolojisinde pek çok tanır ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verilen yıllık ilkbahar festivali kutlamaları ile Anneler Günü başlar. Antik Romalılarda ise ilkbahar festivalleri, ana tanrıça Kibele onuruna kutlama yapıyorlardı.

ANNELER GÜNÜ 2022 HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Her sene mayıs ayının ikinci haftası pazar günü kutlanan Anneler Günü, 2022 yılında da mayıs ayının ikinci pazarına denk gelen 8 Mayıs 2022 günü kutlanacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@