ANZ Bank Analistleri Uzman Yorumları: 6 Ay Sonra Altın Fiyatları Ne Olur Açıkladılar!

Yükselen enflasyon rakamlarının zirveye çekti ancak FED'in yoğun baskısı ile yükselişi engellenen altın fiyatlarında ne olur sorusunun yanıtını ANZ Bank verdi. 6 ay sonra ne olur? Altın fiyatı tahmini

Finans 10.05.2022 - 15:18 10.05.2022 - 15:18 Gülcan Özer

Tüm dünya her geçen gün biraz daha büyüyen enflasyon sorunu ile mücadele etmeye çalışırken yaşanan dalgalanma altın fiyatları üzerinde de etkisini arttırmıştı. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişten destek bulan altın fiyatları her boğa koşusu girişiminde FED tarafından engellenmiş, FED'in faiz artırımı ve FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar ile dibe çekilmişti. 

FED'in gereğinden fazla agresif olarak nitelendirilen şahin açıklamaları ons altında düşüşü tetiklerken gözler yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi Nisan 2022 rakamlarına çevrildi. Enflasyonun yine son derece yüksek çıkacağı beklentisi uluslararası piyasada ons altını desteklerken ons altında yaşanan yükseliş iç piyasada dolar kuru ile de desteklenince gram altın ve çeyrek altın fiyatı da yükseldi. 

ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ 2022! 6 AY SONRA ONS ALTIN NE OLUR?

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma yatırımcıları tedirginlik içerisinde bırakırken uzman yorumları ve ekonomistlerin altın yorumları da yakından takip edilmeye başlanmıştı. Süreçte altın fiyatları için gözler yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi rakamlarına çevrilirken bir kritik altın analizi de ANZ Bank tarafından yayımlandı. 

altın fyiatları tahmini anz

Dün 104.2 seviyesini görerek tarihi rekorunu kıran dolar endeksi sonrasında gözler altın fiyatlarına çevrilmişti. ANZ Bank analistleri tarafından yayımlanan yeni altın fiyatları değerlendirme raporu içerisinde “Jeopolitik risklerin ve sürekli enflasyonun aşağı yönlülüğü koruduğunu görüyoruz ve altının önümüzdeki altı ay içinde 1,900$/ons seviyesinden desteklenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi. 

anz altın tahnmini

Yayımlanan raporda FED tarafından açıklanan bilanço küçültme takviminin altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmasının kaçınılmaz olacağı değerlendirmesine yer verilen raporda önümüzdeki 6 aylık süreçte altın fiyatlarının 1900 dolar seviyelerinde bu nedenle yoğun bir direnç ile karşı karşıya kalabilecekleri yönünde yorumda bulundu. 

ONS ALTIN 1900 DOLARI KIRAMAZSA GRAM ALTIN FİYATI DÜŞER Mİ, NASIL ETKİLENİR?

İç piyasada gram altının fiyatı ons altın ve dolar kuru üzerinden hesaplanırken ons altında sabit bir fiyatlama olmasına rağmen dolar kurundaki iniş ve çıkışların altın fiyatlarında yönü belirleyebileceği belirtiliyor. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ANZ Bank tarafından açıklanan yatırım raporundan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@