AOÇ Arazisine Lüks Konut Yapılacağı İddiasına Bakanlıktan Açıklama Geldi!

AOÇ arazisi üzerinde lüks konut projesi yapılacağı iddiaları gündeme bomba gibi düşmüş konu sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına girerken büyük tepki toplamıştı. Süreçte söz konusu iddialar hakkında açıklama Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapıldı. AOÇ arazisi kimin, konut projesi mi yapılacak, çimento fabrikası var mı?

EMLAK HABERLERİ 01.07.2021 - 16:18 01.07.2021 - 16:18 Emlak 365

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine lüks konut projesi yapılacağı ididaları gündeme bomba gibi düşmüş, sosyal medyada kısa sürede paylaşım rekoru kıran habere büyük tepki gösterilmişti. Yaşanan yoğun tartışma ve ortaya atılan iddialar üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı konu hakkında açıklama yaptı. 

AOÇ ARAZİSİ KİMİN, ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNE LÜKS KONUT PROJESİ Mİ YAPILACAK?

Sosyal medyada kısa sürede büyük yankı uyandıran iddialar üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı yazılı bir açıklamada bulunarak yanıt verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yazılı olarak yapılan "Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde lüks konut yapılmasının planlandığına" yönelik açıklamada iddiaların odağında yer alan arazinin AOÇ mülkiyetinde olmadığı duyuruldu. 

Bazı basın yayın organları tarafından yapılan ve kamuoyunda geniş yankı uyandıran AOÇ arazisi hakkında iddialara yanıt verilen açıklamada lüks konut yapılacağı iddiaları bir kere daha yalanlanmış oldu. Söz konusu konutların inşa edileceği iddia edilen arazinin bulunduğu yere 1926 senesinde bizzat Atatürk tarafından verilen talimatla Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çimento fabrikası kurulduğu belirtildi. 

6238 sayılı Kanun  kapsamında fabrikanın yer aldığı arazinin 1954 senesinde Ankara Büyükşehir Belediyesine satıldığını dile getiren Tarım ve Orman Bakanlığı özelleştirme kapsamına alınan fabrikanın ise sonrasında 1989 senesinde yabancı bir firmaya satıldığı, 2011 senesinde ise bu fabrikanın bir Türk firmasına devredildiği ve bu nedenle söz konusu arazi üzerinde Atatürk Orman Çiftliği'nin yasal tasarrufu bulunmadığı ilan edildi. 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@