Apartman Çatı Giderlerine Dükkanlar Katılmak Zorunda Mı?

Apartmanlarda ortak bazı giderlere kimlerin katılıp katılmayacakları merak ediliyor. Apartman içiyle işi olmayan dükkanlar çatı giderlerine katılmak zorundalar mı?

Emlak Haberleri 05.04.2022 - 02:47 05.04.2022 - 02:47 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda bazı ortak alanlar için oluşan giderlerin kimler tarafından ödeneceği konusunda tartışmalar sık sık yaşanmaktadır. Özellikle apartmanların giriş bölümlerinde yer alan dükkanlar bu ortak giderlerden kendilerinin muaf tutulmaları gerektiğini sık sık apartman yönetimlerinden talep etmektedirler. Peki gerçekten kanuna göre düklkanlar bazı ortak giderlerden muaf olabilirler mi? 

DÜKKANLAR ÇATI GİDERLERİNE KATILMAK ZORUNDALAR MI?

Apartmanların alt katlarında veya giriş karlarında bulunan dükkanlar ortak giderlere katılmak konusunda pek de gönüllü olmamaktadırlar. Apartman ile çok bağlantıları olmadığını iddia eden dükkan sahipleri ortak giderlerin özellikle bazılarına katılmak istemiyorlar. Çatı masrafları da bunlardan birisi olmaktadır. Peki dükkan sahipleri bu masraflara katılma gibi bir zorunlulukla karşı karşıya kalabiliyorlar mı?

Öncelikle dükkanların ortak giderlere katılım durumlarının tespiti için apartmanın yönetim planına bakılması gerekiyor. Eğer yönetim planında Kat Malikleri Genel Kurulu tarafından alınan ve dükkanları çatı gibi ortak giderlerden muaf tutan bir karar var ise dükkan sahipleri bu ödemeleri yapmak zorunda değildirler. Böyle bir karar alınmışsa yönetimler dükkan sahiplerinde çatı giderlerini talep edemezler. 

Apartman yönetim planında dükkan sahiplerini çatı giderlerişnden muaf tutan bir karar bulunmuyorsa o zaman Kat Mülkiyeti Kanunu'na bakılmaktadır. kat Mülkiyeti Kanunu ortak giderler konusunda ise gayet net bir çerçeve çizmektedir. Ortak giderler tüm kat maliklerinin ortak şekilde ödeme yapmaları ile karşılanmaktadır. Dolayısıyla dükkan sahipleri de birer kat maliki olarak ortak giderler konusunda paylarına düşen ödemeleri yapmakla sorumludurlar. Dükkan sahiplerinin böyle bir durumda ödeme yapmaktan kaçınmalarının yasal bir dayanağı bulunmamaktadır. Bu ödemeler yapılmalıdır ve yapılmazsa yasal faizi ile tahsil edilebilir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@