Apartman Yöneticisi Aidat Öder mi?

Apartman dairelerinde oturanlar, yönetici olmayı düşünenler ve yöneticiler, apartman yöneticisinin aidat ödeyip ödemeyeceğini merak ediyor. Kat Mülkiyeti Yasası bu konuda ne diyor? Haberimizde.

Emlak Terimleri 22.04.2022 - 17:00 22.04.2022 - 17:00 Gülşah Konuk Akın

Apartman aidatına ilişkin tüm düzenlemeler Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında belirleniyor. Kanunun 20.maddesinin birinci fıkrasına göre apartman sakinleri kendi aralarında başka bir anlaşma yapmamaları halinde, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine eşit olarak katkı sağlamak zorunda. Ana gayrimenkulün sigorta primleri, bütün ortak alanların bakım, koruma, güçlendirme, onarım giderleri, yönetici aylığı gibi giderlere ise arsa payı oranında katılmakla yükümlü. 

Kat Mülkiyeti Kanunu yöneticileri aidat ödemelerinden muaf tutuyor. Yöneticinin Hakları başlıklı 40. Maddede bu kapsamda yer alan tüm detaylar yer alıyor. Bu maddede: 'Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile kat maliklerinden uygun bir ücret isteyebilir' deniliyor. Yönetim planında farklı bir hüküm olmaması durumunda yönetici, kat maliklerinden maaş adına uygun bir miktar talep edebilir. 

apartman-2

YÖNETİCİ GİDERLERDEN SORUMLU MU?
Yine Kat Mülkiyeti Tasası 40.maddenin son fıkrasında, apartman yöneticisinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağına değinilmiştir. Farklı bir anlaşma yapılmaması durumunda apartman yöneticisi, kendisine düşen yönetim giderlerinin yarısından sorumludur. 

Tüm apartman sakinleri apartmanın ortak giderlerinden sorumludur. Yöneticinin giderlere ödeyeceği ücretin konuşulmaması durumunda yönetici giderlerin yarısından sorumludur. Apartmanda yapılacak onarım, değişiklik ve daire giderlerine yönetici de katılmak zorundadır. Her bir dairenin borcundan daire sahibi kendisi sorumludur. Dairelerin ödenmeyen kişisel borçlarından yönetici sorumlu değildir. Böyle bir sebepten ötürü zarara uğrayan yönetici, zararını daire sahiplerinden isteme hakkına sahip. Zarara uğrayan site yöneticisi ya da apartman yöneticisi bu sebepten istifa edebilir. İstifa eden yöneticinin yerine de başkası seçilebilir.

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@