Apartmanda Boya Masrafını Ev Sahibi Mi Yoksa Kiracı Mı Öder?

Apartmanlarda boya yapılacaksa bunun masrafları kime aittir? Kiracılar apartman boyanacaksa masrafa katılmak zorundalar mı? Apartmanın boya masrafında ev sahibinin sorumluluğu nedir?

Emlak Haberleri 01.03.2022 - 23:54 01.03.2022 - 23:54 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de Kat Mülkiyeti Kanunu ile apartmanlarda yönetimler kurulup yine bu kanunla uygulama yapılmaktadır. Bir apartmanda yönetimin olmaması kaos anlamına gelir. Ancak yönetimlerle kat malikleri arasında masraflar konusunda anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu konunun net çözümleri yine Kat Mülkiyeti Kanunu ile belirlenmişse de çok fazla bilinmemektedir. Peki bir apartmanda ortak alanlar boya yapılacaksa bunun masrafları ev sahibinden mi yoksa kiracıdan mı tahsil edilir? 

APARTMANDA BOYA MASRAFLARI KİME AİT?

Kat Mülkiyeti Kanunu kiracıların ve ev sahiplerinin ödemeleri gereken masrafların genel çerçevesini çizmiştir. Buna göre ev sahipleri demirbaşlardan ve demirbaşlarda yapılan tadilatlardan sorumludurlar. Apartman duvarı da demirbaş kapsamına girmektedir ve bu ödemeleri kiracıdan talep etmek yasal değildir. Apartmanın boya masraflarını kat maliklerinin tamamı ortak bir şekilde karşılamak durumundalar. Ancak bunda da bazı şartların oluşması gerekir.

Apartmanın boyanması yöneticinin tek başına verebileceği bir karar değildir. Dolayısıyla bu kararının alınabileceği adres Kat Malikleri Genel Kurulu'dur. Üstelik Kat maliklerinin 5'te 4'ünün apartmanın boyanmasına onay vermesi gerekir. Eğer Kat Malikleri Genel Kurulu'^nda apartmanın boyanmasına dair karar çıkmazsa yöneticiler bu masrafları toplama hakkına sahip değillerdir. Yöneticiler böyle bir durumda boya yapsalar dahi ev sahibi olan kat maliklerinden masraf tahsilatı yapamazlar. Çünkü onaylanmış bir karar ortada yoktur. 

Bazen de demişrbaş masrafları kiracılardan bizzat yöneticiler tarafından tahsil edilmek istenmektedir. Bu konuda da yoğun bir şikayet süreci yaşanıyor. Ev sahiplerinin ödemeleri gereken masrafların kiracılardan talep edilmesi yasal değildir. Kiracılar bu ödemeleri yapmak zorunda değildirler. Ev sahiplerinin muhatap olması gereken masrafı kiracıdan talep eden yöneticiler hakkında kiracılar hukuki süreç başlatabilirler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@