Apartmanda Isınma Sorunu: Alt Komşunun Kombi Yakmaması Suç Mu? Kombi Yakmayan Komşu Dava Sebebi

Yılbaşında hem elektrik hem de doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar, korona virüs salgını nedeni ile pek çok kişinin işsiz kalması ya da düşük maaşla ücretsiz izne çıkarılması gibi nedenlerle apartmanlarda ısınma sorunu yaşanmaya başlandı.

Apartmanda Isınma Sorunu: Alt Komşunun Kombi Yakmaması Suç Mu? Kombi Yakmayan Komşu Dava Sebebi

Yılbaşında hem elektrik hem de doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar, korona virüs salgını nedeni ile pek çok kişinin işsiz kalması ya da düşük maaşla ücretsiz izne çıkarılması gibi nedenlerle apartmanlarda ısınma sorunu yaşanmaya başlandı. Alt ve üst komşunun doğalgaz yakmaması nedeni ile kendisinin ısınamadığını belirten kişilerin sayıları hızla artarken kombi yakmayan komşu dava sebebi oldu.

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU DAVA SEBEBİ!

Konu hakkında açıklamada bulunan Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu kışın kombi yakmamak ve ısınma sorunu yaşatan komşular hakkında önemli bilgiler verdi. Konu hakkına Oya Armutçu'nun sorularını yanıtlayan Tüketici hukuku alanında uzman avukat Buğcan Çankaya "Yargıtay kararlarında, komşuluk hukukuna aykırı ve katlanma sınırlarını aşan eylemlerden tüm komşuların kaçınması gerektiği belirtilmektedir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesinde, ‘Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler’ düzenlemesi bulunmaktadır" diyerek olayın dava sebebi olduğunu söyledi.

Bir komşunun diğer komşunun haklarını çiğneyemeyeceğini belirten Avukat Çankaya zarara uğrayan kişinin bu zararı maddi olarak tahsil edebileceği gibi taşınmazın bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak hakim müdahalesi talep edebileceğini dile getirdi.

Apartmanda Isınma Sorunu: Alt Komşunun Kombi Yakmaması Suç Mu? Kombi Yakmayan Komşu Dava Sebebi - Resim 1

DOĞALGAZ YAKMAYAN, KOMBİ AÇMAYAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Komşuların ilk olarak kendi aralarında sorunu çözmelerini öneren Oya Armutçu, apartman yöneticisine başvuru yapılmasını tavsiye etti.


  • İlk olarak komşunuzu durumdan haberdar edin ve mağdur olduğunuzu söyleyin.

  • Komşunuz buna rağmen kombisini açmamaya devam ederse bu durumda apartman yöneticisine haber verin.

  • Apartmanda toplantı yapılarak çoğunluğun oy vermesi durumunda herkesin kombisini belirli bir ayarda yakması yönünde karar çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  • Bunlara rağmen sorun devam eder ve komşunuz kombisini yakmamakta ısrarcı olmaya devam ederse bu durumda adresinizin bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuruda bulunabilirsiniz. Mahkeme heyeti tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda hakim kombi konusunda karar verebilir.


Pandemi nedeni ile uzaktan eğitime geçilmesi, evden çalışılmaya başlanması ile doğalgaz ve elektrik faturaları katlanarak artmaya devam ederken apartmanlarda gürültü şikayetleri ve ısınma sorunları da büyük oranda artış gösterdi.
SONRAKİ HABER