Apartmanda, Sitede Oturanlar Dikkat! Yargıtay'dan Emsal Çatı Tadilat Gideri Kararı Çıktı

Apartmanlarda ve sitelerde tadilat giderleri büyük tartışmalara neden olurken Yargıtay konu hakkında emsal karar açıkladı.

EMLAK HABERLERİ 06.07.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

Apartmanlarda ve sitelerde tadilat giderleri büyük tartışmalara neden olurken Yargıtay konu hakkında emsal karar açıkladı.

Binalarda en büyük tartışmalardan biride sürekli akan çatıların bakım giderleri oluyor. Alt katlarda oturan kişiler bakım ve çatı aktarma giderlerine katılmak istemezken üst katlarda oturan kişilerde bütün binanın çatısının yapım giderini karşılamak istemiyor. Yargıtay Çatı Giderine Katılım Zorunlu Değil Dedi! Konu hakkında açılan davada Yargıtay çok konuşalacak bir karara imza attı. Apartman yöneticisi olan kişinin en üst katta bulunan evinin çatısını yaptırdıktan sonra binadan bu gideri toplama girişimi sonuçsuz kaldı. Aynı zamanda bina yöneticisi olan kişi kat maliklerinin bu gideri ödemek istememesi üzerine borçlu gözüken kat malikleri hakkında icra takibi başlattı. Yerel mahkeme davalıların icra takibine itirazı ile mahkeme sürecini sonlandırdı. Bina yöneticisi ise Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20/1c maddesi gereğince çatı yapım bedelini ödemeleri gerektiği belirtilerek bir kere daha mahkemenin yolunu tuttu.Mahkeme bir kere daha davayı reddedince yönetici bu seferde Yargıtaya başvuruda bulundu. Ancak Yargıtay'da oy birliği kararı olmaması ve mimari projede çatı bulunmaması nedeni ile apartman sakinlerini haklı buldu ve icra takibini reddetti. Çatı Tadilat Gideri Hakkında Verilen Yargıtay Emsal Karar Açıklaması "Dava konusu taşınmazın mimari projesine göre ana taşınmazda çatının olmadığı belirlenmiştir. Somut olayda ise davacının kendi dairesini kapatacak şekilde yaptırdığı tespit edilmiştir. Çatı yapımı proje değişikliği gerektirmekte olup kat maliklerinin oy birliği ile alacağı kararla yapılabilir.Bu hususta kat maliklerinin oy birliğiyle almış olduğu bir karar bulunmamaktadır. Ana taşınmaza ait proje tüm kat maliklerinin muvafakatı ile değiştirilip belediyece onaylanmadıkça, projedeki biçimin korunması ve onarımın projesine ve tekniğine uygun olarak yapılması gerekir.Yasaya aykırı şekilde ve projesinde yer almayan biçimde yapılan çatının yapım giderinden bu duruma onay vermeyen davalı taraf sorumlu tutulamaz. Tüm bu nedenlerle mahkemece yazılı şekilde karar verilmesinde isabetsizlik bulunmadığından dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi."  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@