Apartmanlar İçin Kritik Karar! Mültecilere Kiralık Daire ve Ev Yasaklanabilir Mi?

Mülteci sorunu toplumsal gerginliklere neden olmaya devam ederken apartmanda kiracı olan bir mülteci aile için alınan tahliye kararı tartışma yarattı.

Apartmanlar İçin Kritik Karar! Mültecilere Kiralık Daire ve Ev Yasaklanabilir Mi?

Afgan mültecilerin yurda giriş görüntülerinin sosyal medya üzerinden yayılması ile beraber Türkiye'de mülteciler tartışması yeniden başladı. Vatandaşların büyük bir bölümü özellikle de sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlar ile Afgan mülteci ve Suriyeli mültecilere tepki gösterirken konu hakkında tartışma yaratacak yeni bir karara imza atıldı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından yapılan açıklamalar ile tartışmanın fitili ateşlenirken Bolu'da bulunan bir binada yaşayan mülteci aile için alınan karar da toplumda yeni bir tartışma yaşanmasına neden oldu.

IRAKLI MÜLTECİ AİLE İÇİN BİNA SAKİNLERİ TAHLİYE KARARI ALDI!

Söz konusu olay Sağlık Mahallesi Gülnar Sokakta bulunan bir apartmanda meydana geldi. 4 katlı binanın sakinleri aynı binada kiracı olarak oturan 3 çocuklu Irak'lı aile hakkında mülteci istemedikleri gerekçesi ile tahliye kararı verdi. Apartman karar defterine işlenen açıklamada ailenin 45 gün içerisinde oturdukları daireyi tahliye etmeleri istendi.

apartman-karar-yazısı

Apartman defterine işlenen kararda "Yabancı uyruklu vatandaşların binamızda oturmasını istemiyoruz. 45 gün içerisinde binayı boşaltma kararı alınmıştır" ifadelerine yer verilirken ailenin 45 gün içerisinde oturdukları daireyi boşaltmaları istendi.

MÜLTECİLERE KİRALIK EV VERİLMESİ YASAKLANABİLİR Mİ, OTURDUKLARI EVLERDEN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Alınan karar beraberinde tartışmaları da getirirken apartmanda oturan kişilerin ayrıca bir daha apartmanda bulunan dairelerin yabancı uyruklu kişilere kiralanmaması kararı da deftere işlendi. Son dönemde toplum içerisinde mülteci sorunu her geçen gün daha yoğun bir şekilde tartışmalara neden olurken hatırlanacağı üzere Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından yapılan mülteci açıklamaları da gündemi uzun süre meşgul etmiş, yabancı uyruklulara su tüketim faturalarına 10 kat zam kararı da farklı tepkilere neden olmuştu.

Yabancı uyruklular için alınan tahliye kararı da farklı tepkiler alırken ailenin 1,5 senedir aynı binada kiracı olarak oturduğu belirtildi. Hakkında tahliye kararı alınan H.K. ise kimse ile bir sorunu olmadığını, sadece yabancı olduğu için evinden çıkarıldığını belirterek ev aradığını söyledi. Apartman yöneticisi H.E. ise "Kişilik ve insanlıklarına bir lafımız yok ama aşırı baharatlı yemekler pişiriyorlar ve bu da binada kötü bir koku olmasına neden oluyor, birazda tenleri koktuğu için rahatsızlık duyduk. Binada hamile olanlar da var. Bir daha apartmanda yabancılara kiralık daire verilmesini de yasakladık" dedi.

Karar hukuki olarak tartışmaları da beraberinde getirirken sadece mülteci olduğu için bir kişinin evinden apartman yönetim kurulu tarafından alınan karar ile tahliye edilip edilemeyeceği yönünde hukukçularda ikileme düştü.

SONRAKİ HABER