Apartmanlarda Çöp Toplama Saati Dışında Kapı Önüne Çöp Atanlara Ceza Verilir Mi?

Apartmanlarda ortak yaşan komşuluk hukuku çerçevesinde şekillenmektedir. Peki çöp toplama saati dışında kapı önünde çöp biriktirenlere ceza verilir mi?

Emlak Haberleri 02.04.2022 - 01:57 02.04.2022 - 01:57 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda ve sitelerde yaşamın ortak alanları itibariyle komşuluk ilişkileri çok büyük bir önem arz etmektedir. Zaman zaman bu komşuluk ilişkilerini zedeleyecek tavırlar içerisinde olan insanlarla karşılaşılabilinmektedir. Örnek verilmek gerekirse çöp toplama saatlerine riayet etmeyerek bu saatler dışında kapı önüne çöp atan komşular diğer apartman sakinlerini rahatsız etmektedirler. Peki bu durumun yaşanması halinde uygun olmayan saatte çöp atan apartman sakinine ceza verilir mi? 

ÇÖP TOPLAMA SAATLERİNE UYMAMANIN CEZASI VAR MI?

Apartmanlarda yaşamanın bir kuralı da komşuluk ilişkilerinde azami derecede saygılı olmaktan geçmektedir. ANcak zaman zaman saygını ortaya koymayan bazı apartman sakinlerine de rastlanılabiliyor. Çöp toplama saatlerine uymadan kapı önüne çöp bırakılması en çok yaşanan meselelerden birisi oluyor. Böyle bir durumla karşılaşan apartman sakinleri nasıl hareket edebileceklerini merak ediyorlar. 

Bir komşu çöp toplama saatine uymadan çöp çıkarıyorsa bu durum ilk olarak yönetime bildirilmelidir. Apartman yönetimi ilgili eylemi gerçekleştiren komşuyu bir daha çöp toplama saatlerinin dışına çıkmaması konusunda uyaracaktır. Bu uyarıya rağmen yaşanan sorun devam ediyorsa o zaman komşunun ev sahibi mi yoksa kiracı mı olduğuna bakılır. Eğer kiracıysa ev sahibi bilgilendirilerek sorunun çözümü istenir. Lakin bu durum da meseleyi halledemeyebilir. 

Tüm uarılara rağmen kapı önüne çöp atan komşu polise veya zabıtaya şikayet edilebilir. Bu şikayetle beraber çeşitli miktarlarda idari para cezaları kesilmektedir. Ancak buna rağmen komşu çöp atmayı sürdürürse mahkemeye başvurarak hakimin müdahalesi istenebilmektedir. Hakim hem apartmanın yönetim planına hem de ilgili kanuna bakar bir karar verir. Bu karar neticesinde ilgili komşu olacağı cezanın yanında yargılama masrafları ve ek olarak manevi tazminat ile karşılaşabilir. 

Tüm bu girişimlere rağmen çöp toplama saatlerine uyulmamaya devam edilirse evin satın alınması gündeme gelebiliyor. Böyle bir durumda ev satın alınarak komşunun apartmandan çıkarılması gerçekleştirilebilir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@