Apartmanlarda Hizmet Almayan Dükkanlar Aidat Ödemek Zorunda Mı?

Apartmanların alt katlarında bulunan ve herhangi bir hizmet almayan dükkanlar aidat ödemek zorunda mı? Hizmet almayan dükkanlar için apartman aidatı ödenir mi? 

Emlak Haberleri 05.11.2021 - 03:09 05.11.2021 - 03:09 Engin Uzunoğlu

Apartmanların alt kısımlarında yer yer dükkanlar olabilmektedir. Bu dükkanların sahipleri veya bu dükkanlardaki kiracılar apartman aidatı ödeyip ödemeyeceklerini merak ediyorlar. Bu konuda yaşanan kafa karışıklığı apartman yönetimleri ile dükkan sahiplerini veya kiracılarını karşı karşıya getiriyor. Dükkanlar için aidat ödemesi yapılması zorunlu mu? 

DÜKKANLAR İÇİN APARTMAN AİDATI ÖDENİR Mİ?

Apartmanların altında bulunan dükkanlar için aidat yönetimi ne şekilde yapılıyor? Bu konuda büyük bir merak yaşanıyor. Dükkan sahipleri veya kiracılar kapıcı hizmeti almadıklarını, temizlik hizmetinden yararlanmadıklarını, asansör kullanmadıklarını iddia ederek aidat ödemesi yapmak istemiyorlar. Ancak bu konuda dükkan sahiplerinin böyle bir talepte bulunmalarının yasal geçerliliği bulunmuyor. 

KAT MÜLKİYETİ KANUNU NE DİYOR?

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesinde kat maliklerinin ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumundan dolayı bundan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürerek giderlere katılmaktan kaçınamazlar. Dükkan sahipleri de aidat ödemesi yapmaktan kaçınamazlar. Dükkanlar da apartman aidatlarına katılmak zorundadırlar.

APARTMAN YÖNETİM PLANINDA KARAR ALINMALI

Dükkanların apartman giderlerini ödemeyeceklerine dair tek istisna bulunmaktadır. O da yönetim planlarında buna dair karar alınmalıdır. Eğer yönetim planında dükkan sahiplerinin asansör giderlerine katılmayacaklarına veya kapıcı giderlerine ortak olmayacaklarına dair karar maddesi bulunursa dükkan sahipleri bu ödemeleri gerçekleştirmeyebilirler.

Apartman yönetim planında dükkanların ortak giderlere katılmayacaklarına dair herhangi bir karar yer almazsa dükkan sahipleri ile varsa kiracıları ortak giderlere katılmak zorundalar. Hizmet almadıklarını iddia ederek aidat ödemelerinden muaf olduklarını belirterek ödememezlik yapamazlar. Bu durumda aidat ödemesi yapmayan dükkan malikleri hakkında borçlarından dolayı yasal süreçler işletilebilir. Hatta bu borçların tahsili için dükkan icra yoluyla satılabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@