Apartmanlarda Kombi Savaşı Başladı! Doğalgaz Faturaları Cep Yakarken Komşular Arasında Bedava Isınma Davaları Başladı

Doğalgaz fiyatlarına zam yapılırken yükselen faturalar nedeni ile vatandaş çareyi kombiyi kısmakta buldu. Bazı kişilerin kombiyi yakmaması ise apartmanlarda dava sebebi oldu. Kombi yakmamak suç mu?

Emlak Haberleri 08.12.2021 - 10:57 08.12.2021 - 10:57 Gülcan Özer

Havaların soğuması ile beraber apartmanlarda kombi savaşları başladı! Son dönemde döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile döviz kurlarına rekor oranda zam yapılırken yaşanan yükseliş nedeni ile bazı kişiler çareyi kombiyi kapatmakta buldu. 

Alt ve üst komşunun kombiyi yakmaması nedeni ile vatandaşlar kendilerinin mağdur olduğunu belirtirken, yüksek fatura ödemesine rağmen ısınamayan kişiler durumdan şikayetçi oldu. Peki, kombi yakmamak suç mu, kombi yakmayan komşu dava sebebi mi, doğalgaz yakmak zorunlu mu, komşunun doğalgaz yakmaması olur mu, kombi yakmayan komşu nereye şikayet edilir?

DOĞALGAZ YAKMAK ZORUNLU MU, DOĞALGAZ YAKMAMAK SUÇ MU?

Havaların her geçen gün biraz daha soğuması ile beraber ne yazık ki apartmanlarda kombi tartışmaları da arttı. Ekonomik olarak zorlanan kişiler masraflarından kısmak için doğalgazı kısmak ya da kapatmak zorunda kalırken bu durum alt ve üst komşular arasında kombi davaları açılmasına neden oluyor. 

kombi açmayan komşuya dava

Geçinmekte zorlanan vatandaş ödeyemeyeceği için mecburen kombiyi kapatmak zorunda kaldığını savunurken, kendisi kombi yakan komşular ise rekor faturalar ödemelerine rağmen ısınamamaktan şikayetçi oluyor. 

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU DAVA SEBEBİ!

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Kışın kombi yakmamak özellikle de komşular arasında şikayetlerin yaşanmasına neden oluyor. Doğalgaz yakmayan komşu cezası hakkında açıklama yapan Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu, Avukat Mustafa Şeref Kısacık tarafından yapılan açıklamaya yer vererek "Bireysel ısınmada, komşunun kaloriferinin yakmasının zorunlu olduğuna dair KMK’nda yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. KMK’nın ve Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) komşuluk hukukuna ilişkin hükümlerine veya İl Hıfzıssıhha Kurulu vb kamu kurumlarının bu konudaki düzenlemeleri varsa bunlara dayanarak kaloriferini yakmayan komşu aleyhine dava açılabilir" dedi. 

kombi yakmamak dava nedeni

KOMBİ YAKMAK ZORUNLU MU, ÜST /ALT KAT KOMBİ YAKMIYOR DİYENLER NE YAPMALI?

Doğalgaz faturalarına yapılan zam, temel gıda ürünlerine gelen fahiş zamlar ve geçim sıkıntısının artması ile apartmanlarda kombi davaları artarken konu hakkında açıklama yapan Avukat Mustafa Şeref Kısacık, kombi yakmayan komşunun dava edilebileceğini belirterek konu hakkında açık bir yasal düzenleme bulunmadığı için söz konusu davanın yıllarca uzayabileceğini ve sonuç almanın son derece zor olduğunu söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@