Apartmanlarda Lüks Masraflar Nelerdir, Kat Malikleri Bu Masraflara Katılmak Zorunda Mı?

Apartmanlarda yapılan masraflar kat maliklerinden arsa paylarına göre tahsil edilmektedir. Peki lüks masraflar için de bu kural geçerli midir? Lüks masraf nedir? 

Emlak Haberleri 20.05.2022 - 00:27 20.05.2022 - 00:27 Engin Uzunoğlu

Kat Mülkiyeti Kanunu tarafından ana hatları çizilen çerçeve kapsamında apartmanlarda yönetim faaliyetlerinde bulunulmaktadır. Bu faaliyetlerin önemli bir kısmını da yapılan masraflar ve bu masrafların kat malikleri arasında paylaştırılması oluşturmaktadır. Peki apartmanlarda ne tür masraflar yapılmaktadır? Yapılan masraflara kat malikleri katılmak zorundalar mı? Lüks masraf nedir? Lüks masraf için kat maliklerinin ödeme zorunlulukları var mıdır? 

APARTMAN MASRAFLARINI KAT MALİKLERİ KARŞILAR

Apartmanlarda yapılacak işlemler kapsamında ortaya çıkan masrafları kat malikleri karşılamak durumundalar. Örneğin eğer apartmanın dış cephe boyası yenilenecekse ve bu gereklilik ise ortaya çıkan masrafı tüm kat malikleri ara payları oranında karşılamak durumundadırlar. Bu masraflardan herhangi bir şekilde kat maliklerinin birisinin vefa birkaçının kaçınması mümkün değildir. Bu ödemeleri yapmayan kat maliklerinden ödemedikleri masraflar icra yoluyla tahsil edilebilir.

LÜKS MASRAF NEDİR?

Apartmanlarda yapılması istenilen yeniliklerin veya ilavelerin çok masraflı olması veya yapıya göre lüks olması durumunda ortaya çıkan masraf lüks masraf kategorisine girmektedir. Bu şekilde masrafların gerekliliği yoktur ve keyfiyetten ibarettir. Ayrıca bu yapılacak olan ilaveler tüm kat maliklerinin yararlanabileceği bir alanda bulunmayabilir. Tüm bunlar lüks masraflara girmektedir.

Bu yeniliklerin yapılması kat malikleri genel kurulunda çoğunluğun oyu ile kabul edilebilir. Ancak yapılacak olan lüks masrafların kat maliklerinden talep edilmesi diğer zorunlu masraflar gibi değildir. Bu masraflara kat maliklerinin katılma zorunlulukları yoktur. Ancak katılım göstermeden kat malikleri bu yapılan yeniliklerden faydalanamazlar. Örneğin bir apartmanda spor salonu yaptırılmak istenir ve yapılırsa masraflara katılmayanlar bu salondan yararlanamazlar. Bu giderlere katılmayanlar sonradan giderlere katılarak bu ilave hizmetlerden yararlanma hakkı elde ederler. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@