Apartmanlarda Ve Sitelerde Baz İstasyonu Nasıl Kurulur, Geliri Nasıl Dağıtılır?

Apartmanların veya sitelerin çatılarına baz istasyonu kurmak son yıllarda yaygınlaştı. Peki bu baz istasyonlarının hukuki niteliği nedir, baz istasyonu kurma kararı nasıl alınır?

Emlak Haberleri 17.11.2021 - 02:50 17.11.2021 - 02:50 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarin veya sitelerin çatılarına son yıllarda GSM şirketleri tarafından baz istasyonları kurulmaktadır. Bu baz istasyonlarının kuruluşu zaman zaman sorun olmaktadır. Hem kat malikleri bu duruma itiraz etmekte hem de kurulu olan baz istasyonlarının kaldırılmasının yolları araştırılmaktadır. Yapılarda baz istasyonu kurulması kararı nasıl alınır? 

BAZ İSTASYONU KURULMASINA TÜM KAT MALİKLERİ İZİN VERMELİ Mİ?

GSM şirketleri daha kapsamlı hizmet verebilmek, hizmet ağını genişletmek için belirli bölgelerde baz istasyonu kurmak zorunda kalıyorlar. Ancak bunun için de apartmanların veya sitelerin çatıları tercih ediliyor. Hem daha ekonomik olması hem de süreçlerinin daha kolay olmasından dolayı bu yol daha çok kullanılıyor. Ancak baz istasyonunun apartmanlarda veya sitelerde kurulmasının karar aşamaları farklı olabiliyor. 

Apartmanlarda veya sitelerde yönetimler baz istasyonu kurulmasına izin vermek isteediklerinde yasaya göre kat maliklerinden izin almak zorundalar. Ancak bu izin de salt çoğunluk sağlayarak olmaz. Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre apartman veya sitelerde baz istasyonu kurabilmek için kat maliklerinin tamamının izni gereklidir. Bu çoğunluk sağlanmadan kurulan baz istasyonları yasal değildir.  

BAZ İSTASYONU GELİRLERİ NASIL PAYLAŞILIR?

Apartman ve sitelerde baz istasyonu kurulması karşılığında GSM şirketlerinden belirli miktarda kazanç sağlanmaktadır. Sağlanan bu kazançların ne şekilde dağıtılacağı ise merak konusu oluyor. Bu gelirler apartmanların veya sitelerin ortak giderleri için yönetimler tarafından kullanılabilir. Bunun yerine kat maliklerine arsa payları oranında elde edilen gelir de dağıtılabilir. 

BAZ İSTASYONU İSTENMEZSE NASIL KALDIRILIR?

Baz istasyonlarının kurulması için tüm kat maliklerinin izni gerekmektedir. Ancak bu izin alınmadan baz istasyonu kurulursa her kat maliki müdahalenin önlenmesi davası açarak baz istasyonunun kaldırılmasını talep edebilir. Bu talep mahkemece kabul görürse baz istasyonu kaldırılır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@