Apartmanlarda Ve Sitelerde Cumartesi - Pazar Günleri Tadilat Yapılabilir Mi?

Apartmanlarda ve sitelerde tadilat ihtiyacı hisseden kat malikleri hafta sonunda tadilat yapabilirler mi? Tadilat için izin alınması gerekir mi?

Emlak Haberleri 03.02.2022 - 02:42 03.02.2022 - 02:42 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda ve sitelerde kat malikleri zaman zaman evleri için tadilat ihtiyacı hissedebilirler. Bu konuda da tadilat yapmaya dair yasal çerçeveler merak edilmektedir. Özellikle de komşular arasında tadilat günleri ve saatleri hususunda sorunlar yaşanabilmektedir. Peki apartmanlarda ve sitelerde hafta sonu günleri olan cumartesi ve pazar günleri tadilat yapılabilir mi? Cumartesi ve pazar günleri tadilat yapabilmenin bir yolu var mıdır?

APARTMANLARDA VE SİTELERDE TADİLAT SORUNU

Apartmanlarda ve sitelerde her kat maliki kendi bağımsız bölümünde kalmak ve ana yapıya zarar vermemek şartlarıyla tadilat yapabilirler. Örneğin balkon kısmına cam balkon yapımı konusunda izin alınması gerekebilir ama evin iç kısmında herhangi bir tadilat yapılabilir. Tadilatın yapılabilmesi için izlenmesi gereken yol ise yasal olarak bellidir. Tadilat yapacak olan kat maliki apartman ve site yönetimine tadilat yapacakları günü ve saati bildirirler. Yönetimler de bu tadilat bilgisini diğer kat maliklerine duyururlar. Bu şekilde komşular arasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak bu gün ve saate uyulmaması durumunda sorun yaşanabilir ve bu problemler mahkemeye kadar taşınabilir.

HAFTA SONU TADİLAT YAPILABİLİR Mİ?

Apartmanlarda ve sitelerde kat maliklerinin tadilat yapma günleri şeklinde bir durum yoktur. Hafta sonu dahil olmak üzere tüm günlerde tadilat yapılabilir. Ancak tadilat saatlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yasalar tadilatların hangi günlerde hangi saatler arasında yapılabileceğini net şekilde belirtmektedir. Hafta içi günlerinde tadilat yapılacaksa bu tadilat işlemleri 08:30'da başlayabilir ama 17:30'dan sonra devam edemez. 

Hafta sonu günleri olan cumartesi ve pazar günleri ise kat malikleri tadilat yapacaklarsa işe 11:00'da başlamalılar. Daha erkes saatlerde tadilata başlanılması uygun değildir. Hafta içi günlerde olduğu gibi hafta sonu günlerinde de saat 17:30'dan sonra tadilat yapılmamalıdır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@