Apartmanlarda Ve Sitelerde Giriş Katlarda Oturanlar Asansör Parası Ödemek Zorunda Mı?

Sitelerde veya apartmanlarda oturanlardan her ay apartman giderleri içerisinde tahsil edilen asansör paraları hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Özellikle giriş katlarda oturanlar asansör parası ödemek istemiyorlar. Peki giriş katlarda oturanlardan asansör parası alınmıyor mu? Giriş katta oturanlar asansör parası ödemek zorundalar mı?

Emlak Haberleri 24.06.2021 - 21:57 24.06.2021 - 21:57 Serhat Karaman

Apartmanlarda veya sitelerde ortak yaşam Kat Mülkiyeti Kanunu ile diğer kanunlar tarafından hukuken düzenlenmiştir. Apartmanlarda ve sitelerde zaman zaman yine de sorunlar ortaya çıkabilmekte ve komşular arasında tartışmalar çıkabilmektedir. Aslında tüm tartışmaları sonuca ulaştıracak ayrıntılar kanun maddelerinde yer almaktadır. 

Giriş katlarda oturan vatandaşlar hiç kullanmadıklar asansör için her ay asansör parası ödemek istememektedirler. Bu da komşular arasında problem olmaktadır. Peki giriş katlarda oturanların asansör parası ödememe gibi bir hakları bulunuyor mu? Giriş katlarda oturanlar için böyle bir imkan bulunuyor mu? Kat Mülkiyeti Kanunu'nda asansör parası için hangi uygulama bulunmaktadır?

GİRİŞ KATTA OTURANLAR ASANSÖR PARASI ÖDEMEK ZORUNDA MI?

Apartmanlarda veya sitelerde asansör parası ortak gider olarak tahsil edilmektedir. Dolayısı ile ortak giderlere tüm kat malikleri katılmak zorundadırlar. Asansörler de bu yapıların ortak kullanım alanlarından birisidir. Bu ortak kullanım alanı için tüm kat malikleri arsa paylarına göre eşit bir şekilde ödeme yapmak zorundadırlar. Giriş katta oturanların Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre asansör parası ödememe gibi bir imkanı bulunmamaktadır. Tüm bağımsız birimlerin sahipleri apartmanlarda veya sitelerde asansör parası ödemek zorundadırlar.

ASANSÖR PARASI ÖDENMEMESİ İÇİN TEK YOL!

Giriş katta oturanların asansör parası ödemesi Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre bir zorunluluk olsa da bunun için açık bir kapı bulunmaktadır. Kat Malikleri Genel Kurulu'nda giriş katta oturanların asansör parası ödemeyeceklerine dair bir karar alınırsa bu mağduriyet giderilebilir. Apartmanın yönetim planına eklenecek olan bu yeni karar ile giriş katta oturanlardan asansör parası tahsil edilmez. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@