Apartmanlarda Ve Sitelerde Otopark Alanlarının Tahsisi Nasıl Yapılır?

Apartmanlarda ve sitelerde komşular arasında en büyük sorun otopark paylaşımı olmaktadır. Bu konuda nasıl adımlar atılabilir. Dairelere otopark alanları nasıl tahsis edilebilir?

Emlak Haberleri 26.03.2022 - 01:05 26.03.2022 - 01:05 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda ve sitelerde otopark alanları zaman zaman yetersiz kalabilmektedir. Özellikle eski dönemlerde inşa edilen yapılarda bu sorun çok daha fazla yaşanabilmektedir. Bazen her daireye bir otopark alanı düşmemekte bazen de bir dairede birden fazla otomobil olabilmektedir. Böyle bir durumda yönetimler nasıl tahsis yapabilirler? Apartman ve site yönetimlerinin otopark tahsisi hakkında yetkileri nelerdir? 

OTOPARK ORTAK ALAN

Apartmanlarda ve sitelerde otoparklar ortak alan olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bir kat malikinin diğer kat malikine herhangi bir üstünlüğü olamamaktadır. Sadece arsa payı daha yüksek olan kat maliki daha fazla söz sahibi olabilir ama otopark alanını kendi özel mülkiyetine dönüştüremez. Böyle bir durumda da yönetimlere büyük bir görev düşmektedir. Apartman yönetimleri otopark paylaşımını nasıl yapabilir? 

Ortak kullanım alanlarına dair kullanıma ilişkin bir karar almak apartman ve site yönetimlerinin değil Kat Malikleri Genel Kurulu'nun görevidir. Kat Malikleri Genel Kurulu'nda otopark tahsisi ile alakalı bir karar alınabilir. Bu şekilde otopark paylaşımı yapılır ama bu konuda yeteri kadar çoğunluk sağlamanın zor olmasından dolayı farklı yollar araştırılmaktadır.

Apartman ve site inşasının ardından yönetim planı yazılıp ilk yönetim belirlenirken otopark tahsisi yapılıp yönetim planına işlenebilir. Bu şekilde herhangi bir itirazın olması da mümkün değildir. En sağlam otopark tahsis yöntemi budur. 

Her daire için özel bir otopark alanı belirlemek yönetimlerin yetkisinde değildir. Bu konuda da Kat Malikleri Genel Kurulu'nda karar alınmalıdır. Ancak yönetimler bir daireye bir otopark alanı şeklinde tahsis yapabilirler. Bunun yanında arsa payına oranla da tahsis yapılabilmektedir. Bu da Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygundur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@