Apartmanlarda Ve Sitelerde Yüksek Aidatın Çözümü Nedir? Yüksek Aidat Bedelleri Nasıl Düşürülür? 

Apartmanlarda ve sitelerde genel giderler için toplanan aidat bedellerinin yüksek olması son dönemlerde önemli bir sorun haline geldi. Yüksek aidat nasıl düşürülür? 

Emlak Haberleri 21.06.2022 - 23:58 21.06.2022 - 23:58 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda ve sitelerde kat maliklerinden haklı bir gerekçe ve tamamen yasal bir nedenle aidat toplanmaktadır. Kat malikleri veya varsa kiracılar apartmanların ve sitelerin genel giderleri için yönetimlere her ay daha önceden belirlenmiş miktarlarda aidat ödemesi yapıyorlar. Bu aidatlar tamamen temizlik, güvenlik, ortak kullanım alanlarının giderleri için harcanmaktadır. 

Apartman ve sitelerde aidatlar son aylarda iyice can yakmaya başladı. Bazı büyükşehirlerde aidatlar kiraları dahi geçmeye başladı. Böyle bir durumda da bunu haksızlık olarak gören kat malikleri aidatların düşürülmesi için yapılabilecek yasal işlemleri merak ediyorlar. Apartman ve site aidatları nasıl düşürülür? Yönetimin belirlediği aidatları yüksek diyerek ödemeyenlere ne yapılır?

YÜKSEK AİDAT NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Apartmanlarda ve sitelerde aidat belirlemesi yönetimlerin ve kat maliklerinin ortan kararı ile yapılmaktadır. Yönetimler yıllık bir tahmini gider bütçesi çıkarırlar. Bu bütçe kat malikleri arasında bölünerek ödenecek olan aidat miktarı belirlenir. Ancak bazen yönetimler olması gerekenin çok üzerinde aidat belirleyebiliyorlar. Bu durumda da bazı anlaşmazlıklar doğabiliyor.

Öncelikle belirlenmiş aidatları kimsenin ödememezlik yapma hakkı bulunmuyor. Aidat ödenmemesi ile apartmandaki veya sitedeki genel işleyiş aksayacak ve mağduriyetlikler yaşanacaktır. Bunun için de aidat ödemelerinin yapılması şarttır. Aidat ödemesinin yapılmaması durumunda ise yönetimle bunu kat maliklerinden icra yoluyla tahsil edebilirler.

Bir apartmanda veya sitede yönetim fazla bulunan bir aidat belirlemiş ve topluyorsa buna karşı bazı yapılabilecek işlemler vardır. Öncelikle denetçiler buna müdahale edip kat malikleri genel kurulunu toplayabilirler. Aynı şekilde kat maliklerinin üçte birinin imzasıyla kar malikleri genel kurulu toplanabilir. Toplanan kurul aidat ücretini fazla bulursa düşürülmesine dair karar alabilir. Yönetimlerin bir suistimalleri varsa yönetimler de görevden alınabilir. Hatta yönetimlerin yargılanmaları için de süreç başlatılabilir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@