Apartmanlarda Yaşayanlar Dikkat! Hepimiz Hergün Yapıyoruz Ama Hapis ve Para Cezası Var

Balkondan halı silkelemek, çırpma cezası, balkon yıkamak, balkona çamaşır asmak, evde tadilat saatleri, yüksek sesle müzik dinlemek, apartmanda kedi köpek beslemek! Hangileri yasak, cezası var?

Emlak Haberleri 14.10.2021 - 11:06 14.10.2021 - 11:06 Gülcan Özer

Apartmanlarda komşuluk hukuku içerisinde çözülemeyen pek çok sorun mahkemeye taşınırken mahkemelerden açıklanan emsal kararlar dikkat çekti. Pek çok kişinin her gün yapmış olduğu davranışlar için aslında büyük para cezaları ve hapis cezası uygulanması şaşkınlık yarattı. 

Özellikle de pandemi döneminde insanların evlerinde çok daha uzun süreler geçirmeye başlaması ile komşular arasında sorunlar baş göstermiş, evde kalan kişilerin tadilata başlamaları ile gürültü şikayetleri ve tadilat saatleri konusunda şikayetler artmıştı. 

BALKONDAN HALI SİLKELEYENE HAPİS CEZASI! 

Apartmanda halı silkelemek en çok tartışmaya neden olan konular arasında yer alırken bu konuda verilen mahkeme kararı büyük şaşkınlık yarattı. Apartmanda halı silkelemenin cezası pek çok kişi tarafından araştırılırken Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerine göre göre huzur bozmak ve başkasının malını kirletmek suç olarak kabul edildiği için en az 3 ay en fazla 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. 

balkondan-halı-silkelemek-yasak-mı

BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK MI, ÇAMAŞIR ASMANIN CEZASI VAR MI?

Apartmanlarda tartışılan bir diğer konu da balkona çamaşır asmak olarak öne çıkıyor. Apartman yönetimi tarafından alınan ortak bir karar bulunmuyorsa apartmada çamaşır asmak yasak değil. Alt kat komşunun balkonunu ıslatacak, camlarına su sıçratacak şekilde çamaşır asılmadığı sürece balkona çamaşır asmak serbesttir. 

balkona-çamaşır-asmak-yasak-mı

APARTMANDA BALKON YIKAMAK YASAK MI?

Balkon yıkamak içinde aynı kriter söz konusudur. Balkondan aşağıya su sıçramaması ve akan suyun giderden belediyenin bağlamış olduğu hatta verilmesi durumunda balkon yıkamak yasak değildir. Burada önemli olan gider borusunun bağlı olması ve pis suyun kanalizasyon sistemine iletilmesidir. 

APARTMANDA TADİLAT SAATLERİ KAÇTIR, YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMEK YASAK MI?

Evet apartamanda gürültü cezası uygulanmakta olup para cezası kesilmektedir. Gürültü cezası olarak anılan bu tutarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirlemektedir. Diğer komşuların rahatsız olmayacağı şekilde evinizde müzik dinleme hakkınız bulunurken yüksek sesle müzik dinleyerek diğer apartman sakinlerinin rahatsız edilmesi yasaktır. Apartmanda gürültü şikayeti belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il / ilçe müdürlüklerine yapılabilmektedir. 

apartmanda-tadilat-saatleri

APARTMANDA KEDİ KÖPEK BESLEMEK YASAK MI?

Kat mülkiyeti kanunu kapsamında apartman sakinlerinin çoğunluk kararı alması ve yönetim planına bunu işlemesi durumunda evde kedi köpek beslemek yasaklanabilmektedir. Yine özellikle evde uzun süre yalnız bırakan hayvanların çok ses yaptığının diğer komşularca şikayet edilerek kanıtlanması durumunda da kiracı ya da ev sahibi hakkında tahliye kararı çıkartılabilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@