Apartmanlarda Yöneticiler Demirbaş Giderlerinden Muaf Olurlar Mı?

Apartmanlarda yöneticilerin ortak giderlere katılımı ile alakalı olarak çok sayıda detay merak ediliyor. Peki yöneticiler demirbaşlar giderlerinden muaf olabilirler mi?

Emlak Haberleri 20.02.2022 - 18:34 20.02.2022 - 18:34 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda yönetimlerce yapılan idare ve yöneticilere sağlanan bazı imkanlar merak konusu olmaktadır. Kat malikleri yöneticilerin hangi imkanlara sahip olabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Kat Mülkiyeti Kanunu ile çizilen çerçeve kapsamında yöneticiler bazı imkanlara sahip olabilirler. Ayrıca yöneticilere sağlanabilen bu imkanlar apartmanın yönetim planında da karar bağlanabilir. Peki bir yönetici apartmanlarda ortak giderlere katılım konusunda hangi haklara sahiptirler?

YÖNETİCİLER ORTAK GİDERLERE KATILIRLAR MI?

Kat Malikleri Genel Kurulu'nda aksine bir karar alınmadıkça apartman yöneticileri ortak genel giderlerin yarısında muaf olabilirler. Ancak yönetim planına yöneticilere herhangi bir imkan sağlanmyacağına dair bir karar eklenirse yöneticiler tüm ortak giderlere arsa payları oranında katılım göstermekle yükümlü olurlar. Bununla beraber apartmanlarda yöneticiler görevlerinden dolayı kat maliklerinden makul bir ücret de talep edebilirler. Bu konudaki nihai karar da Kat Malikleri Genel Kurulu'nda alınarak apartman yönetim planına işlenir.

DEMİRBAŞ GİDERLERİNE YÖNETİCİLER KATILIR MI?

Ortak genel giderlerle demirbaş giderleri ayrı maliyet kalemleridir. Ortak genel giderler konsuunda belirli şartlar çerçevesinde yöneticilere kısmi muafiyet verilebilir. Ancak apartman yöneticilri aynı zamanda kat maliki oldukları apartmanlarda demirbaş giderlerinden kendilerini muaf tutamazlar. Demirbaş giderlerine tüm kat malikleri katılım göstermekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi ise yasal olarak ciddi bir sorunla karşılaşmak anlamına gelir. Alınan ortak bir kararla demirbaş gideri oluşmuşsa bunun tahsili tamamen yasal olarak yapılabilmektedir.

Apartmanlarda yapılacak olan dış cephe boyama, mantolama, uydu sistemi yenileme, güvenlik kamerası yerleştirme, uygun alan varsa kapalı otopark yapma, bahçe düzenlemesi yapmak, çatı yenileme gibi işlemlerin tamamı demirbaş giderleri olarak değerlendirilmektedir. Tüm bu işlemler için apartman yöneticileri de dahil olmak üzere kat malikleri eksiksiz bir şekilde arsa payları oranında ödeme yapmalıdırlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@