Apartmanlarda Yöneticiler Kapıcıları İşten Çıkarma Yetkisine Sahipler Mi?

Apartmanlarda görev yapan kapıcılar yönetici kararı ile işten çıkarılabilirler mi? Yöneticilerin kapıcıların işlerine son verme hakları var mıdır?

Emlak Haberleri 19.05.2022 - 01:14 19.05.2022 - 01:14 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda temizlik, kalorifer ve bunun gibi hizmetleri karşılamak ile görevlendirilen kapıcıları iş şartlarına dair çok sayıda konu merak  konusu oluyor. Özellikle de kapıolar işlerine ne şekilde son verilebileceğini merak ediyorlar. Yönetici istediği takdirde kapıcının işine son verebilir mi? Yöneticinin görev alanları içerisinde kapıcının işine son vermek var mıdır? Yönetici kapıcının işine son verirse hukuksuz bir işlem mi yapmış olur?

YÖNETİCİNİN KAPICININ İŞİNE SON VERME HAKKI VAR MIDIR?

Apartmanlarda yöneticiler genel işleyişin devamı için çok kritik bir görev yapmaktadırlar. Genellikle kapıcılar apartman yöneticisine bağlı olarak çalışmaktadırlar. Kapıcının yapacağı işler yönetici organizasyonda planlanır. Ancak kapıcının işvereni yönetici değildir. Yasal olarak kapıcının yöneticiyle işveren ve işçi ilişkisi yoktur. Bu ilişki daha çok müdür- çalışan ilişkisine benzemektedir. 

Kapıcının işvereni yasal olarak Kat Malikleri Genel Kurulu'dur. Dolayısıyla kapıcıları işten çıkarma yetkisi kat maliklerine aittir. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında bazı istisnalar da bulunmaktadır. Kat Malikleri Genel Kurulu toplanarak ortak bir karar alıp kapıcının işe alınması, işine son verilmesi, maaşının belirlenmesi gibi konularda yöneticiyi yetkilendirebilirler. Yönetici bu yetkiyi kat maliklerinden alması durumunda kapıcının işine son verme hakkı elde eder. O zaman da istediği gibi kapıcının işten çıkarılmasına karar verebilir. 

Yetkisi olmadığı halde yöneticiler tarafından işten çıkarılan kapıcılar haklarını yasal olarak arayabilirler. Bu konuda kapıcılar haksızlığa uğradıklarını düşünerek şikayetçi olurlar. Böylelikle hukuki süreç başlar. Yöneticinin haksız muamelesi sonucunda kapıcı mahkemeden tazminat hakkı elde edebilir. Bu tazminat hakkı da kat malikleri tarafından ödenecektir. Bundan dolayı kapıcının işten çıkarılması konusunda kat malikleri dikkatli hareket etmek durumundalar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@