Araba Alacaklar Dikkat! BDDK Başkanı Akben'den Yüksek Limitli Kredi Müjdesi

Taşıt kredisi ile araba almak isteyenler için uygulanan düzenleme kapsamında 120.000 TL sınırı üzerinden limit hesabı yapılıyordu. Bu oran 2022'nin kalan günleri için değiştirilecek.

Finans 04.02.2022 - 09:09 04.02.2022 - 09:10 Mustafa Karagöz

Bankalardan kullanılacak taşıt kredisi ile araç almak isteyenler için limitlendirme hesabında 120.000 TL ve 300.000 TL sınırları baz alınıyordu. Bunun dışında daha yüksek fiyatlı araçlarda ise limit hesabı 750.000 TL olarak uygulanıyordu.

İkinci el araç fiyatlarının çok yükselmesinin ardından ise bu limit hesabı vatandaşlar için yetersiz geliyordu. Gündemde olan konuya ilişkin düzenleme yapılacağı açıklaması ise en yetkili isimden geldi. 

BDDK BAŞKANININ KREDİ LİMİTLERİNE DÜZENLEME AÇIKLAMASI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, A Para canlı yayınına katılarak ekonomi gündemini değerledirdi ve yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. 

Taşıt kredisinde yeni bir düzenleme değişikliği olacağı bilgisini veren BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben konuşmasında ayrıca kredi faiz oranlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Akben taşıt kredisine ilişkin konuşmasının başında uygulanan limit hesaplarına değindi. Limit hesaplamasında 120.000 TL, 300.000 TL ve 750.000 TL dilimleri olduğunu hatırlatan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben o dilimlerde güncelleme olacağını söyledi. Akben vatandaşların kredili araç alımlarında bankadan en fazla yüzde 70 oranında kredi alabildiklerini de söyleyerek bu dilimin de artırılacağını işaret etti. 

Vade Düzenlemesi de Gelebilir

Vade konusunda da bir düzenleme olabileceği sinyali verilen açıklamalarda; BDDK Başkanı taksit sayısı konusunda da Merkez Bankası, Hazine Bakanlığı ile görüşmeler olacağını söyledi. Vade düzenlemesi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında uygulamaya girmiş ve en fazla 48 ay olarak uygulanıyordu. 

YERLİ ARAÇLAR İÇİN KREDİLER ETKİN OLSUN İSTİYORUZ

Taşıt Kredisi hakkında yapmış olduğu açıklamaların sonunda da ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben; Sektörle de görüşüyoruz. Taleplerini değerlendiriyoruz. Bunun cari açığa etkisini de inceliyoruz. Burada teşvik ettiğimiz bir alan var. İthal araçlarda değil daha çok yerli araçlarda krediler daha faal ve etkin olsun istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞEBİLİR

BDDK Başkanı Akben bankaların sunduğu kredi oranlarına da konuşmasında değinerek kredi faizlerinin makul bir orana gelmesini beklediklerini ifade etti. Bu konuda bankaların son durumu hakkında bilgi verirken sektörde sermaye yeterlilik rasyosu 12'nin altında banka olmadığını, 20'nin üzerinde birçok banka olduğunu söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@