Araba Alacaklara 60 Bin TL Zam Uyarısı: İndirim Müjdesi Beklenen Araç Fiyatlarına Çip Krizi Sonrası Kur Zammı Geliyor!

Pandemi döneminde rekor kıran araç fiyatları için vatandaş indirim müjdesi beklerken çip krizi ile mücadele eden otomotiv sektöründe kur zammı hazırlığı yaşandığı iddia edildi. Araba fiyatları ne olur

Finans 18.10.2021 - 09:18 18.10.2021 - 09:18 Gülcan Özer

Otomobil fiyatları büyük bir hızla yükselişini sürdürürken yıl sonu kampanyaları ile araç fiyatlarına indirim müjdesi bekleyen kişilere kötü haber geldi. Bir yandan çip krizi ile mücadele eden ve üretimi büyük darbe yiyen otomotiv sektörünü bu seferde yükselen döviz kuru vurdu. Otomotiv sektörü temsilcileri kurlarda yaşanan yükseliş nedeni ile büyük bir maliyet krizi yaşarken döviz kurunda son 1 ayda yaşanan yükseliş yüzde 10'u aştı. 

Kurlarda yaşanan yükselişin araç fiyatlarına zorunlu olarak yansıtılacağı belirtilirken yıl sonu araba kampanyaları ile indirim müjdesi bekleyen kişiler yapılan açıklamalar ile üzülürken indirim müjdesi hayal oldu. Peki, araç fiyatları ne olur, araba fiyatları 2022'de yükselir mi, düşer mi, araba fiyatları ne zaman düşer, yükselecek mi, yükselir mi?

ARABA FİYATLARINA SON DAKİKA ZAM HABERİ GELDİ! 

Araç fiyatları için indirim müjdesi bekleyen milyonlara kötü haber geldi. Son dönemde otomotiv sektörönde büyük bir üretim krizi yaşanmasına neden olan çip krizi sonrası bir de araç fiyatlarına kur zammı haberi geldi. Kurlarda son 1 ayda yüzde 10 artış yaşanırken yaşanan bu artış nedeni ile sıfır araç fiyatlarına 2022 yılının Ocak ayına kadar yüzde 3 ila yüzde 5 arasında zammın kademeli olarak yansıtılacağı dile getirildi. 

araç fiyatları yükselecek mi

ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ ARABA FİYATLARINA NASIL YANSIR, ZAM VAR MI, GELECEK Mİ?

 "Araç fiyatları ne olur?" sorusuna yanıt veren Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce "Markalar kur artışını hemen birebir yansıtmıyorlar. Ancak ay sonu geldiğinde, kurdaki yükselişle artan maliyetler katlanılamaz seviyeye geldiğinde, zam da kaçınılmaz oluyor. Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde, markalar o günkü stratejisi, stoğu ve pazar payı hedefine bağlı olarak farklı oranlarda fiyatları güncelliyor" diyerek zam geleceğini açıkladı. 

60 BİN TL ARTIŞ YAŞANABİLİR! 

Araba fiyatlarına gelecek yüzde 2 zam sonrasında arabanın yüzde 50 ÖTV diliminden yüzde 80 ÖTV dilimine geçiş yaptığını belirten Erce bu nedenle araba fiyatında bir anda 60 bin liralık fiyat artışı dahi yaşanabileceğini belirterek kur artışı ile vergi yükünün de arttığını belirtti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@