Araba Alacaklara Kötü Haber! Araba Almak Hayal Olmuşken Kasım Ayında Kaç Araç Satışı Yapıldı?

Artan araç fiyatları vatandaşların tüm hayallerini yerle bir ediyor. Son olarak Kasım ayı satış raporları araç pazarındaki kötü gidişatı bir kez daha gözler önüne serdi. Kasım ayında kaç araç satıldı?

Finans 02.12.2021 - 17:15 02.12.2021 - 17:19 Elif İşçi

Son dönemlerde en çok fiyatı artanlardan birisi de otomobil fiyatları oldu. Sıfır araçların tedarik ve çip sorunu yaşamasından dolayı fiyatlar yükselmişken, vatandaşlar ikinci el araçlara yöneldiler. Hem döviz kurunda meydana gelen oynaklık hem de durumdan edilen istifade sonrasında ikinci el araç fiyatları neredeyse sıfır araçlara denk oldu.

Günümüzde bir ihtiyaç halini alan araç pek çok vatandaşın hayallerini yıktı. Vatandaş fiyatlar nedeniyle ikinci el araçlara yaklaşamadıkları için şikayetçi.

KASIM AYINDA KAÇ ARAÇ SATIŞI YAPILDI?

Araba Alacaklara Kötü Haber! Araba Almak Hayal Olmuşken Kasım Ayında Kaç Araç Satışı Yapıldı?

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan araştırma sonucuna göre 2021 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen hafif ticari araç ve otomobil satışları açıklandı. Araç pazarının Kasım ayında ciddi bir sıkıntı içine girdiğini ve bu süreçte yüzde 24.9 oranında küçüldüğünü görmek mümkündür.

Kasım ayında hafif ticari araç satışlarında otomobil satışlarına göre karşılaştırma yapıldığı zaman küçük de olsa bir hareketlilik yaşandı. Ancak bu durum açık açık sektörde meydana gelen krizi gözler önüne seriyor.

Kasım ayı içerisinde toplam 42 bin 982 adet otomobil satışının gerçekleştiği belirlendi. Geçen yılın Kasım ayı ile bir karşılaştırma yapıldığında ise yüzde 33,2 oranında bir küçülme olduğu tespit edildi. Hafif ticari araç satışında ise rakamlar Kasım ayı için 17 bin 234 olarak belirlendi. 2020 yılının Kasım ayına göre karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 9.2 oranında arttığı öğrenildi.

SON 10 YILIN EN KÖTÜ DÖNEMİNİ YAŞIYOR!

Ortaya konan verilere bakıldığı zaman son 10 yılın en düşük rakamlarının elde edildiği belirlendi. Geçtiğimiz 10 yılın satış ortalaması alındığı zaman Kasım ayının satışları yüzde 30 oranında aşağıda kaldı. Hafif ticari ara. satışlarında bir hareketlenme yaşanmasına rağmen son 10 yılın ortalamasına bakıldığı zaman yine de yüzde 7.4 oranında düştüğü tespit edildi. Araç piyasasında fiyatların düşüp düşmeyeceği merak ediliyor ancak uzmanlar umut verici konuşmuyorlar. Yeni zamların kapıda olduğu düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@