Araba Alacaklara Uyarı! Araba Satışında Sözleşme Dönemi Başladı

Otomobil fiyatlarının sürekli olarak artması endişeye neden olurken, araç firmaları durumu engellemek için harekete geçti. Araba alacak vatandaşlar için sözleşme dönemi başladı.

Finans 06.12.2021 - 14:55 06.12.2021 - 14:57 Elif İşçi

Araç fiyatları günden güne artmaya devam ediyor. Özellikle sıfır araç almak neredeyse imkansız hale geldi. Pandemi döneminde meydana gelen tedarik sorununun yanı sıra küresel çapta ortaya çıkan yarı iletken çip sorunun gündeme gelmesi sıfır araç fiyatlarını giderek yükseltti. Pek çok vatandaş bu sebeple araç alma hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Sıfır otomobil almak isteyen vatandaşların ise bayiler ile görüşerek belirli bir süre boyunca beklemeleri gerekiyor. Son dönemlerde sıfır araç üzerinden ortaya çıkan bir fırsatçılığın araç fiyatlarını giderek yükselttiği ve piyasayı zor durumda bıraktığı öğrenildi.

ARAÇ FİRMALARI SÖZLEŞME YAPMAYA BAŞLADILAR

Sıfır araç fiyatları üzerinden gerçekleştirilen fiyat yükseltme oyunu sonrasında firmalar harekete geçtiler. Piyasada ‘al-sat’çıları engellemek için firmalar harekete geçmeye karar verdi. Sıfır araç alarak aldıklarından çok daha yüksek bir fiyata ellerinden araçları çıkaran kişiler pek çok vatandaşın araç alma hayalleriyle de oynuyor.

Firmalar durumu farketmelerinin hemen ardından yeni bir uygulama geliştirdiler. Müşterilerine sıfır araç sattıktan sonra al-sat durumunu engellemek için sözleşme imzalamaya başladılar. Araç alım satımını anlık olarak engellemek adına müşterilerin aldıkları araçları anında satmalarına engel olunacak. Müşteriler firmalardan sıfır araç aldıkları takdirde sözleşmeden belirlenen süre boyunca herhangi bir şekilde aracın ticaretii yapamayacak.

ARAÇ FİRMALARI İLE GALERİLER ARASINDAKİ FİYAT FARKI BÜYÜYOR

Araba Alacaklara Uyarı! Araba Satışında Sözleşme Dönemi Başladı2

Firmaların aldığı bu önlem ikinci el otomobil pazarında sürekli olarak yükselen ve durdurulamayan fiyatları aşağı çekmeye yarayacak. Yapılan incelemeler sonrasında araç firmalarının bayileri ile galeriler arasında neredeyse 30 bin lira ile 50 bin lira arasında fark olduğu belirlendi.

Şimdilerde sözleşmeli satış sadece birkaç firmada yapılıyor. Ancak ilerleyen günlerde piyasaya faydalı olacak bu uygulamanın tüm otomobil firmaları arasında yaygın hale gelmesi bekleniyor. İkinci el otomobil piyasasında sürekli olarak artan fiyatlar vatandaşın araç alma hayallerini de suya düşürüyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@