Araba Alacakları Çok Heyecanlandıracak Açıklama! ÖTV İndirimi Yapılıyor mu?

Otomotiv sektöründe meydana gelen fiyat artışı vatandaşı kara kara düşündürürken bu süreçte yeniden ÖTV'de matrah düzenlemesi yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. İşte yanıt...

Finans 03.12.2021 - 10:50 03.12.2021 - 10:51 Elif İşçi

Koronavirüs salgını hala etkisini sürdürürken, özellikle otomobil sektörü bu durumdan en zararlı çıkan sektör oldu. Çip sorununun da üzerine eklenmesinin hemen ardından sıfır araç bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi. Hal böyle olunca araç almak isteyen vatandaşlar yönlerini değiştirerek ikinci el araç almak için kolları sıvadılar. Ancak ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçlar ile yarışması pek çok kişiyi ikilemde bıraktı.

Döviz kurunun da sürece eklenmesi ile birlikte araç fiyatları pek çok kişinin cebini yakmaya devam ediyor. Yaz aylarına göre bir hesaplama yapıldığı zaman 1.6 litre altında motor hacmine sahip bir aracın vergisiz olarak hesaplanan fiyatının 150 bin liradan az olması durumunda yüzde 50 vergi dilimine takıldığı belirlendi.

YENİ ARAÇ FİYAT LİSTELERİ BÜYÜK ŞAŞKINLIK YARATTI

Araba Alacakları Çok Heyecanlandıracak Açıklama! ÖTV İndirimi Yapılıyor mu?2

Aralık ayından bu yana yayınlanan yeni araç listeleri büyük şaşkınlığa neden oldu. Bu süreç içerisinde ekonomik olarak ulaşılması beklenen araçların yüzde 80 ÖTV vergi dilimine çıktığı görüldü. Bu rakamlar pek çok araç alma hayali kuran vatandaşın belini büktü.

Otomotiv sektöründe yaşanan fiyat artışı, araç bulamama sorunu uzmanlar tarafından da değerlendirildi. Bunun üzerine bir süredir konuşulan ÖTV’de yeni bir matrah artırımı gündeme gelmeye başladı.

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR

Araç piyasasını değerlendiren Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Biloğlu’nun matrah düzenlemesi beklediklerine yönelik yapmış oldukları açıklamalar heyecana neden oldu.

Sektörden yeniden matrah düzenlemesi konusunda somut bir talebin gelmesi araç almayı planlayan ancak fiyatlar konusunda kafa karışıklığı yaşayan vatandaşları düşündürürken heyecanlandırdı. Henüz hükümet cephesinden araçlarda ÖTV düzenlemesi ve indirimi yapılacağına dair bir açıklama gelmedi ancak sektörün fiyatlar konusunda bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu inanılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@