Araba Arayanlar Şaka Değil Gerçek! Sıfırı İkinci Elinden 41 Bin TL Daha Ucuz, Aman Kandırılmayın

ÖTV indirimi sonrasında hem sıfır hemde ikinci el otomobil piyasasında kafalar karıştı. Öyle ki bazı modellerde ikinci eller sıfırından daha pahalı halde ilanda kaldı. İşte yeni fiyat tablosu.

Araba Arayanlar Şaka Değil Gerçek! Sıfırı İkinci Elinden 41 Bin TL Daha Ucuz, Aman Kandırılmayın

Hükümetin ÖTV düzenlemesine yönelik hamlesiyle birlikte sıfır araç fiyatlarında anlık indirimler yaşandı. Bayiler resmi sitelerinden ilan ettikleri araç fiyatlarını güncellediler. İndirimler direkt anahtar teslim fiyatlarına yansırken ikinci ele aynı indirim yansımadı.

İKİNCİ ELİ 250 BİN TL, SIFIRI 241 BİN TL ÖTV KARMAŞINA KAPILMAYIN

ÖTV düzenlemesi özellikle ham fiyatı 114 bin TL ile 170 bin TL arasında olan araçları etkiledi. B segmenti araçlar olarak nitelendirilen bu grupta yer alan araç modellerinde 60 bin TL'ye varan indirimler oldu. ÖTV oranlarının yüzde 80'den yüzde 50'ye indirimleri fiyatları doğrudan düşürürken B segmentinde yer alan ikinci ellerde ise fiyatlar düşmedi. Sıfır ve ikinci el fiyatları karşılaştırıldığında ise ikinci ellerin daha yüksek fiyatlarla satış ilanlarında olduğu görüldü.

2. el araç 3

İlk Örnek - Tam 41 Bin TL Fark Var

Araç fiyatlarında oluşan değişim en açık şekilde bazı marka ve modeller üzerinden açıklanabilir. ÖTV indirimi sonrasında fiyatı düşen modellerden bir tanesi de Fiat Egea Cross 1.6 M.Jet 130 HP Lounge donanım paketi oldu. Bu paket kapsamında vatandaşlar 253 bin TL'ye sıfır araç sahibi olabilirler. Ancak popüler araç sitelerinde bu model aracın ikinci el fiyatları 295 bin TL'ye kadar çıkmış durumda. ÖTV sonrası fiyatları güncellemeyen ikinci el sahiplerinin açıkladığı rakamlar yaklaşık 41 bin TL daha pahalı durumunda.

Bir Diğer Örnek

ÖTV sonrası fiyatı düşen modellerden bir tanesi de Golf 1.0 TSI 110 PS Manuel donanım paketi oldu. Söz konusu paketin yeni satış fiyatı 241 bin TL olarak açıklandı. Ancak araç satış sitelerinde aynı marka ve model araç için 250 bin TL isteniyor.

araç3

UZMANLARDAN ARAÇ ALACAKLARA UYARILAR

Uzmanlar ÖTV indirimi sonrasında yapmış oldukları değerlendirmelerde ikinci el fiyatlarında düşmeler olacağını yorumladılar. Özellikle ÖTV dilimine giren ve sıfır fiyatı düşen araçlarda çok ciddi indirimler olacağını yorumlayan uzmanlar vatandaşların araç almadan önce iyi bir araştırma süreci geçirlemeleri gerektiğini söylediler.

Karar kılınan aracın ÖTV indirimi sonrası ilan edilen son fiyatının mutlaka takip edilmesi gerektiğini vurgulayan sektör temsilcileri vatandaşların yeni fiyatlar üzerinden kıyaslama yapmaları gerektiğini ifade ettiler.

SONRAKİ HABER