60 Ay Vadeli Taksitle Hangi Model Araçlar Alınabilir?

Uygulamaya konulan son düzenleme kapsamında vatandaşlar 60 ay vade ile araç alabilecekler. Peki 60 ay vade ile hangi model ve fiyattaki araçlar alınabilecek? İşte Resmi Gazete’de yer alan o düzenlemenin tüm detayları.

60 Ay Vadeli Taksitle Hangi Model Araçlar Alınabilir?
Resmi Gazete’de yer alan son düzenlemelerden bir tanesi de araç alacaklar için uygulamaya konulan 60 ay vade olanağı. Yönetmeliğin uygulamaya girmesinin ardından merak edilen en önemli detay ise bu vade olanağının hangi araçlar için geçerli olduğu.

60 AY VADE İLE ARAÇ NASIL ALINACAK?

Araç alımları için vade olanağı bankaların taşıt kredisi kampanyalarında geçerli olacak. Vatandaşlar araç alımlarında kredi kullanmak isterlerse araçların fiyatlarına göre vade olanağından faydalanacaklar. Ucuz araçlar için bankalar 120 ay vade olanağı sağlayacaklar. Çok pahalı araçlar için ise vade süreci 24 aya kadar düşecek.

Araç alacakların bilmeleri gereken bir diğer nokta ise vade olanağının hem sıfır hemde ikinci araçlar için geçerli olması. Yani vatandaşlar ister sıfır araç alımı için ister ikinci el araç alımı için kredi kullansınlar 60 ay vade olanağından yararlanabilecekler.

ARAÇ FİYATLARINA GÖRE VADE SEÇENEĞİ

İkinci el araba yada sıfır araba alacaklar için vade seçeneklerini aracın fiyatına göre belirlenecek. Burada önemli olan ilk rakam 120 bin TL. Daha sonra bu rakam arttıkça vade sayısı kısalacak. İşte mevzuatta yer alan düzenleme detayları.

Nihai fatura değeri 120 bin TL ve altında olan araçlar için vatandaşlar 60 ay vade imkanından faydalanabilecekler.
Aracın değeri 120 bin TL'den pahalı 300 bin TL'den daha az ise uygulanabilecek en yüksek vade süreci 48 ay.
Ancak alınacak aracın değeri 300 bin TL'den pahalı 750 bin TL'den ucuz ise en uzun vade 36 ay olarak uygulanacak.
Son olarak aracın değerinin 750 bin TL'den fazla olması durumunda vade olanağı 24 ay olarak uygulanacak.

NE KADAR TAŞIT KREDİSİ KULLANABİLİRİM?

Araç almak için taşıt kredisi kullanmak isteyenler için kullanılacak kredi limiti için de fiyatlar üzerinden hesaplama yapılır. Aracın değeri 120 bin TL’den az ise bankalar, alınacak fiyatının yüzde 70’i oranında 60 ay vadeli kredi sağlarlar. Eğer alınacak araç 120 bin TL’den daha pahalı bir araç ise bankalar müşterinin alacakları aracın fatura değerinin yüzde 50’si yani yarısı oranında kredi sağlarlar.
Yorumlar (0)