Dolar Kuru Düştü, Toyota CEO'su Açıkladı: Araç Fiyatlarında İndirim Var Mı?

2020 yılında pandemi krizi nedeniyle ekonomide yaşanan dalgalanma süresince dolar kuru 8.57 TL seviyesini görerek tarihin en yüksek seviyesine yükselerek rekor kırmıştı.

Dolar Kuru Düştü, Toyota CEO'su Açıkladı: Araç Fiyatlarında İndirim Var Mı?
2020 yılında pandemi krizi nedeniyle ekonomide yaşanan dalgalanma süresince dolar kuru 8.57 TL seviyesini görerek tarihin en yüksek seviyesine yükselerek rekor kırmıştı. Bu süreçte araç fiyatları hem döviz kurunda yaşanan yükseliş hem de talepteki artış ile beraber yükselmiş, zam üzerine zam gelmişti. Dolar kurunda yaşanan düşüşün ardından gözler araç fiyatlarına çevrilmişti. Peki, araç fiyatları düştü mü, araba fiyatlarına indirim gelecek mi, sıfır arabaların fiyatı ne zaman düşer?

DOLAR KURU DÜŞMESİNE RAĞMEN ARAÇ FİYATLARINA NEDEN İNDİRİM YAPILMADI, FİYATLAR NEDEN DÜŞMÜYOR?

Döviz kuru yükseldiği dönemde zam gelen araç fiyatlarında neden indirim yapılmadığı tartışma konusu olmuştu. Pandemi döneminde araba fiyatlarına zam yağmurunun gelmesinin tek nedeninin döviz kuru olmadığı belirtilirken yaşanan yoğun talep artışı, pandemi nedeniyle üretime zorunlu olarak ara verilmesi ve sıfır araç stok sorunu yaşanması, ÖTV zammı gibi nedenlerle araç fiyatlarına zam geldiği belirtilirken fiyatlarda kademeli geri çekilme yaşanabileceği dile getirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Şahsuvaroğlu Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu "Yeni kurla gümrüklenecek araçlar için elbette bu düşüş önemli. Kurun gerilemesiyle en azından fiyatlarda artış olmayacağını öngörebilirim, bunu da çok önemli buluyorum" diyerek yeni zam gelmeyeceğini dile getirdi.

Otomotiv firmalarının yüksek kurlar üzerinden araç stoku yaptığı belirtilirken bu stoklar erimeden düşük kurların araç fiyatlarına yansımasının zor olduğu belirtiliyor.TOYOTA CEO'SU ALİ HAYDAR BOZKURT AÇIKLADI: SIFIR ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt tarafında yapılan açıklamada ise şu anda araç piyasasında 50'ye yakın marka tarafından 280 modelin satışa sunulduğunu belirterek sektörde bu nedenle büyük bir rekabet yaşandığın söyledi. Yaşanan bu rekabetin fiyatlarında da makul seviyelerde tutulmasını sağladığını belirten Bozkurt "Birkaç 100 TL'lik fark için tüketici başka markayı tercih edebiliyor.

Yani fiyatta yoğun bir rekabet yaşanıyor. Bu nedenle herkes fiyatını en düşükte tutmak için ciddi analizler yapıyor" diyerek kurların bu seviyede tutulmaya devam edilmesi halinde önümüzdeki dönemde otomotiv firmalarının bankaların kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişin müşteriye yansıtılmaması için faiz desteği verilen tutarın yükseltilebileceğini ya da liste fiyatlarında indirime gidilebileceğini söyleyerek araç fiyat indirimi yapılabileceğini söyledi.
Yorumlar (0)