İkinci El Otomobil Piyasasında İlk Kıvılcım! Fiyatlar Düşecek Mi?

Pandemi sürecinin ekonomik etkileri ile 2020 yılında olağanüstü bir süreç yaşayan ikinci el araç piyasası 2021 yılına daha sakin başladı.

İkinci El Otomobil Piyasasında İlk Kıvılcım! Fiyatlar Düşecek Mi?
Pandemi sürecinin ekonomik etkileri ile 2020 yılında olağanüstü bir süreç yaşayan ikinci el araç piyasası 2021 yılına daha sakin başladı. 2021 yılının ilk döneminde durgun olan piyasada bu durum fiyatlara da yansıdı. Ancak bu sürecin değişeceğine ilişkin ilk sinyaller geldi.

İkinci el otomobil piyasasında bahar sürecinin başlayacak olması nedeniyle ilk hareketlenmelerin yaşanmaya başladığı bu dönemde merak edilen konu ise fiyatlar. Peki ikinci el araç sektöründe bahar ve yaz döneminde fiyatlar nasıl olacak?

İKİNCİ EL OTOMOBİL SEKTÖRÜ CANLANIYOR

Pandemi süreci kapsamında ikinci el araç fiyatları yüzde 100'leri aşan zamlar gördü. Otomobil fiyatlarında bu zamların en önemli nedeni ise üretim durmuş olmasından dolayı, ikinci ele olan talebin artması gösterildi. Pandemi etkisiyle kendi arabasını almak isteyenlerin oluşturduğu beklenmedik talep, dolar kurunun TL karşısında çok yükselmesi, yeni araçların banttan inmemesi araç fiyatlarının artmasına neden oldu.

İkinci el araç sektöründe yaşanan hareketlilikte en önemli etmenlerden birisi de kredi faiz oranları oldu. Kamu bankaları tarafından başlatılan daha sonra özel bankaların da katıldığı düşük faizli kredi olanakları yaz döneminde maliyetlerin düşmesine neden oldu. Bu kredi faiz oranlarını kaçırmak istemeyenler o dönem fiyatların yükselmesine neden oldu.Yılsonunda Tablo Değişti

2020 yılının son aylarında ise araç piyasasında tablo değişti. Yeni araçlar banttan inmeye başladı, dolar kuru düştü, talep azaldı ve kredi faizleri yükseldi. Bu süreçten sonra ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşmeye başladı. 2021 yılının ilk iki ayında fiyatlar daha da geri çekilirken bahar ve yaz döneminin girmeye başlamasının ardından başlamasının ardından pazarda ilk hareketlilik başladı.PAZARDA İLK HAREKETLİLİK BAŞLADI FİYATLAR NE OLACAK?

İkinci el otomobil piyasasına dair sektör içinden dikkat çeken açıklamalar geldi. Galerici Uğur Potur yapmış olduğu değerlendirmesinde son dönemlerde ikinci el otomobil piyasasında yaşanan canlılığıa vurgu yaptı. Fiyatlar hakkında bilgi veren Potur konuşmasında ''İkinci el otomobil piyasasında bir hareketlenme oluyor. Fiyatların sürekli yükseldiği bir dönem oldu ama şuanda fiyatlar sabitlenmiş durumda. Yaz dönemine doğru araç satışları artıyor. Mart ayında kısıtlamaların kaldırılmasıyla ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesini bekliyoruz'' açıklamasında bulundu.GALERİCİLER SEKTÖRÜ ELE ALDI

İkinci el araç sektörüne ilişkin bir başka değerlendirme ise Galerici Nihat Karip'ten geldi. Son haftalarda piyasalarda olumlu bir hareketlenme olduğunu ifade eden Karip araç fiyatlarının bundan sonraki dönemde düşüp düşmeyeceğine dair görüşlerini aktardı. Karip bahar ve yaz döneminde fiyatların nasıl şekilleneceğine ilişkin "Araç fiyatları çok yükseldi, çok fazla düşeceğini de düşünmüyorum. Kısıtlamaların kalkmasıyla mart, nisan aylarında daha fazla hareketlenme bekliyoruz. Araç almak için uygun bir zaman olduğunu düşünüyorum." dedi. Ayrıca sektör temsilcileri kısıtlamaların kaldırılmasıyla piyasanın daha da hareketleneceğini düşündüklerini ifade etti.
Yorumlar (0)