İkinci El Otomobil Piyasasında Sürpriz Gelişme! Hesaplar Değişti Fiyat Uyarısı Geldi!

İkinci el otyomobil piyasası üzerindeki durgunluğu atarak büyük bir hareketlilik yaşamaya başladı. İkinci el arabaların fiyatları yükselecek mi? İşte ikinci el araç piyasasında sürpriz bir şekilde değişen hesaplar.

İkinci El Otomobil Piyasasında Sürpriz Gelişme! Hesaplar Değişti Fiyat Uyarısı Geldi!
Koronavirüs salgını dünyada en çok otomotiv sektörünü etkiledi. Bu süreç içerisinde yıldızı parlayan ikinci el otomobil piyasası son aylarda büyük bir durgunluk içerisine düşmüştü. Bu durgunluğu yavaş yavaş üzerinden atmaya başlayan ikinci l piyasası oldukça hareketli bir sürecin içerisinde kendisini buldu.

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINDA HESAPLAR DEĞİŞTİ

2021'in başından itibaren ikinci el otomobil piyasasına yoğun bir talep gerçekleşmedi. Bu talep azlığı nedeniyle otomobil fiyatlarında da kısmi bir gerileme meydana geldi. Bu gerilemeye rağmen ikinci el otomobil piyasası arzu edilen satış rakamlarına ulaşmayı başaramadı. Ancak Mart 2021'in ortasından sonra sürpriz bir şekilde tüm hesaplar değişti.

TÜM SEKTÖR İKİNCİ ELE ÇALIŞTI!

Mart ayının son bölümünde kendisini iyice hissettiren çip tedarik sorunu ikinci el otomobil piyasasına yaradı. Fabrikalar yeni araç üretmeyi durdurmaya başlayınca firmalar araç stoklarını dikkatli bir şekilde piyasaya sürme kararı aldılar. Azalan arz ile kurdaki değişimlere bağlı fiyat artışları eklenince ikinci el otomobil piyasasına gün doğdu. İkinci el araç almak isteyenlerin sayısı fazlalaşınca bu sefer de ikinci el otomobiller için düşük seviyeli zamlar devreye girmeye başladı.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELECEK

İkinci el otomobil pazarında ticaret yapan sektörün içerisinden olan firma sahibi Egemen Kurtçu bir değerlendirmede bulunarak, “Otomobilde çok hızlı bir süreç yaşamaya başladık. Çip kriziikinciel piyasasına büyük bir destek sağladı. Şu anda ikinci el otomobil satın almak için en doğru zaman diyebilirim. Yaz aylarının kendisini hissettireceği Mayıs ayından itibaren ikinci el otomobillerde yüzde 20'ye varabilecek fiyat artışları olabilir. Bu zamlardan etkilenmek istemeyenler şu anda otomobillerini satın almalıdırlar. Yoksa aynı otomobil için 1,2 ay sonra ciddi bir fark ödemek zorunda kalacaklar.” dedi.

2. EL OTOMOBİLLER 20 BİN TL ZAMLANACAK

İkinci el otomobil alım satımı yapan Ertuğrul Yürekliarslan, “Kış sezonunda piyasada büyük bir durağanlık yaşandı. Herkes yaz sezonuna umut bağlamış durumda. Mayıs ve Haziran ayı girdiğinde ikinci el otomobillerin fiyatlarında en az 20 Bin TL fark olacaktır. Bu çok ciddi bir rakam. Bu nedenle şu anda otomobil satın alacak olanlar kazançlı çıkacaklardır.” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)