İkinci El Otomobiller İçin Zam Açıklaması Yapıldı! Ne Zaman, Yüzde Kaç Zam Bekleniyor?

İkinci el otomobil piyasası hakkında zam açıklaması yapıldı. Garaj Avrasya Yönetim Kurulu Balkanı Mehmet Ali Özkan, ikinci el otomobillerin fiyatlarına bahar zammı geleceğini söyledi. 2. el araba fiyatları yükselecek mi? İkinci el otomobil almak için en doğru zaman ne zamandır?

İkinci El Otomobiller İçin Zam Açıklaması Yapıldı! Ne Zaman, Yüzde Kaç Zam Bekleniyor?
Türkiye'de ikinci el otomobil piyasası koronavirüs sürecinde en çok etkilenen sektör oldu. Koronavirüs salgınının yayılmaya başlaması ile insanlar izole olmak için gayret göstermeye başladılar. Bu maksatla toplu ulaşım araçları yerine özel araçlar tercih edildi. Bundan dolayı da ikinci el otomobil fiyatlarına ciddi anlamda zam yapıldı. Koronavirüs sürecinde sıfır kilometre araçların piyasaya sürülememesi de bu zam miktarının katmerlenmesine neden oldu. Ancak sektörel sorunlar aşılıp normalleşme etkin olmaya başlayınca Kasım 2020'den itibaren ikinci el otomobillerin fiyatlarında bir gerileme meydana geldi.

İKİNCİ EL PİYASASI DURGUN

2 el araba fiyatlarında gerçekleşen fiyat düşüşleri ile bu piyasadan araç almak için en doğru zamanın oluştuğunu söyleyen Garaj Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, “Dünyada koronavirüs salgınının etkilemediği sektör kalmadı. Bundan ikinci el otomobil piyasası da nasibini aldı. Aslında otomotiv sektörü çok iyi gidiyordu. İkinci el otomobillere olan talep yükselmişti. Fiyatlar o esnada neredeyse iki katına çıkmış ve bazı modellerde sıfır kilometre araçların fiyatlarını dahi geçmişti. Bu durum ikinci el piyasasına darbe vurdu. 100 Bin TL'ye bir araba alıyorsunuz ve o arabayı 110 Bin TL'ye satacağınızı biliyorsunuz. Ancak aynı arabanın sıfırı da 90 Bin TL'ye satılıyor. Böyle bir ortamda satışlara şüpheyle yaklaşıldı. Şu anda da ikinci el piyasası durağan hale geldi. 3-4 aydır beklenen satışlar yapılamıyor. Taksit sayısının 60'a yükseltilmesi ile satışlarda bir kıpırdanma bekliyoruz.” dedi.

İKİNCİ EL ARAÇLARA NE ZAMAN, YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Yeni bir araç almak isteyenlere zamanlama tavsiyesi veren Mehmet Ali Özkan, “Şu anda ikinci el otomobillerin fiyatları oldukça cazip diyebilirim. İhtiyaçlarını karşılayacak bir otomobil satın almak isteyenlere ciddi fırsatlar sunuluyor. Ancak Nisan ayından itibaren piyasa şartları değişecek. İkinci el otomobil fiyatlarına Kasım ayından itibaren zam yapılmıyor. Lakin Nisan ayında yüzde 10'a varan bahar zamları yapılacaktır diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ EL OTOMOBİLİ OLANLAR SATMASIN

İkinci el otomobil piyasası hakkında değerlendirme yapan Mehmet Ali Özkan, “Kışı bir şekilde atlattık ve bahar geldi. İnsanlar artık tatil planları yapmaya başlayacaklar. Kimi tatile gitmek için, kimi de memleketine gitmek için bir araç satın almak isteyecek. Satışlara yönelik talepler şu kadar artar diyemeyiz ama artacağını söyleyebiliriz. Bu talep artışı fiyatlara yansıyacaktır. İkinci el otomobillerini satmak isteyenler acele etmesinler. Nisan ve Mayıs ayı gibi 2. el araç fiyatlarına zam gelecektir. Şu anda otomobillerini satanlar zarar edebilirler.” açıklamasında bulundu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)