Nisan Zammı Sonrası Türkiye'nin En Ucuz Sıfır Kilometre Otomobillerinin Listesi

Otomotiv sektörü Nisan ayını çip krizi ve yeni zamlarla karşıladı. Araba fiyatlarında yükselişler meydana gelirken piyasanın görünümü değişti. Türkiye'nin en ucuz sıfır kilometre otomobili kaç TL oldu?

Nisan Zammı Sonrası Türkiye'nin En Ucuz Sıfır Kilometre Otomobillerinin Listesi
Otomotiv sektöründe Nisan ayı büyük bir hareketlilikle başladı. Özellikle otomobil fiyatlarının yükseliş eğilimi devam ediyor. 2019 yılından bugüne kadar fiyatların yükseliş trendi sektörde belirleyici oluyor. Nisan ayında ise bir süredir beklenti haline dönüşen zamlar sıfır kilometre otomobillerin fiyat listelerine yansıdı.

OTOMOBİL FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Otomobil fiyatlarına neden zam geldiği konusunda çeşitli araştırmalar yapılıyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre sıfır kilometre otomobillere zam gelmesinin iki ana nedeni bulunuyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran çip tedarik sorunu otomobil üretimlerine büyük bir darbe vurdu. Çok sayıda marka fabrikalarda üretimleri durdurmak zorunda kaldı. Bu nedenle sıfır kilometre otomobillerin arzlarında bir yavaşlama meydana geldi Arz eksikliği fiyatlara da yansımaya başladı. Ayrıca Türkiye özelinde dolar ve euro kurundaki değişimler de fiyatlara zam olarak eklendi. Kurdaki yükseliş otomobil fiyatlarını da yükseltti.

Türkiye'de yeni bir otomobil satın almak isteyenler Nisan zamları ile beraber artık büyük maliyetleri göze almak zorundalar. Bu nedenle vatandaşlar en ucuz fiyatlı sıfır kilometre otomobilleri araştırmaya devam ediyorlar. Peki şu anda Türkiye'de en ucuz fiyata sahip olan otomobil modelleri hangisi?

TÜRKİYE'NİN EN UCUZ SIFIR KİLOMETRE OTOMOBİLLERİ

Türkiye'nin şu anda en ucuz sıfır kilometre otomobili Fiat Egea oldu. Fiat Egea'nın sıfır kilometre aracı 142.900 TL'den satılıyor. Yerli üretim olan Fiat Egea bunun avantajını otomobil fiyatına yansıtarak pazardan ciddi bir pay almaya devam ediyor. Fiat Egea'dan sonra en ucuz otomobil modeli Hyundai i20 oldu. Hyundai i20 146.000 TL'den satılıyor. Kia Picanto ise 157.300 TL'den satılıyor. Citroen C3'ün satış fiyatı ise 160.000 TL olarak açıklandı. Renault Clio 165.000 TL ve Opel Corsa ise 172.900 TL'den satışa sunuluyor.

SIFIR OTOMOBİLLER İÇİN 60 AY VADELİ TAŞIT KREDİSİ

Sıfır kilometre otomobiller için kullanılacak olan taşıt kredileri de son dönemlerde araştırılıyor. Bu kredilerin 100 Bin TL'nin altında miktarlarda kullanılması 60 ay taksit imkanı sağlıyor. Ancak taşıt kredisi faizleri ortalama olarak aylık 1,60 seviyesinde bulunuyor. Bu faizle 100 Bin TL taşıt kredi kullanan vatandaşlar 60 ay sonunda bankaya toplamda 170 Bin TL'ye yaklaşan bir kredi geri ödemesi yapmış oluyorlar. Aylık ödeme ise 2.800 TL'yi buluyor.
Yorumlar (0)