Otomobil Fiyatlarına Beklenen Nisan Zamları Geldi! Hangi Marka Yüzde Kaç Zam Yaptı?

Otomobil sektöründe bir süredir beklenen Nisan zamları yavaş yavaş fiyatlara yansımaya başladı. Bazı markalar otomobil fiyatlarına yüzde 8'e varan zamlar yaptılar. Bu zamların ardından ikinci el otomobil piyasasında da fiyat yükselişlerine yönelik eğilim hakim oldu.

Otomobil Fiyatlarına Beklenen Nisan Zamları Geldi! Hangi Marka Yüzde Kaç Zam Yaptı?
Otomotiv sektöründe kur dalgalanmaları nedeniyle fiyatlara zam beklentisi gerçeğe dönüştü. Bazı markalar sıfır kilometre otomobillere yüzde 8'e varan oranlarda zam yaptılar. Yapılan piyasa araştırmasına göre 31 Mart ile 3 Nisan tarihleri arasında otomobil fiyatlarına ortalama yüzde 5 zam yapıldığı ortaya çıktı.

HANGİ MARKA YÜZDE KAÇ ZAM YAPTI

Cardata tarafından paylaşılan bilgilere göre 31 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Opel model araçlarda yüzde 8, Toyota'da yüzde7, Skoda'da yüzde 6 zam yapılarak fiyatlar güncellendi. BMW ve Mercedes model araçların fiyat zammı ise yüzde 5 oldu. Honda araçlarına yüzde 4 zam yaparken Hyundai'nin zam oranı yüzde 3 oldu. Suzuki ve Citroen ise kur dalgalanmalarından kaynaklanan zammı yüzde 2 olarak uyguladı.

YENİ ZAMLAR KAPIDA

Cardata CEO'su Hüsamettin Yalçın otomobil fiyatlarına yapılan Nisan zammı ile alakalı olarak, “Otomobil fiyatlarına beklenen zamlar yapılmaya başlandı. Esasında piyasada bu beklenti zaten vardı ve sürpriz olmadı. Bazı otomobil markaları bu zammı henüz yapmadılar. Ancak Nisan ayı içerisinde onlar da fiyatlarını güncelleyerek yükselteceklerdir. Önümüzdeki günlerde yeni zamlar olacaktır.” dedi.

EN UCUZ SIFIR KİLOMETRE OTOMOBİL 140 BİN TL

Nisan ayı otomobil piyasası araştırmasına göre 2021 model en ucuz sıfır kilometre otomobil 140 Bin TL'den başlıyor. Otomobil fiyatlarında son 1 yıl içerisinde yüzde 35 fiyat artışı meydana geldi. İlk çeyrekte rekor kıran otomobil firmaları ikinci çeyrekte otomobil satışlarının gerileyeceğini düşünmeye başladılar. Ayrıca faiz kararı, çip krizi, koronavirüs salgını gibi gelişmelerin otomobil fiyatlarını yükseltip satışları frenlemesi bekleniyor.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN FİYATLARI DA YÜKSELDİ

Sıfır kilometre otomobil fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ikinci el piyasasında da yükseliş trendi başladı. Cardata CEO'su Hüsamettin Yalçın ikinci el otomobil piyasası hakkında bir açıklama yaparak, “İkinci el otomobil piyasasında fiyat artışları aslında Mart ayında başlamıştı. Nisan ayı başında da fiyatların yüzde 1 ile 1,5 arasında arttığını görüyoruz. Havaların ısınması, temmuz sonuna kadar 2 bayramın olması gibi nedenlerle insanlar ikinci el piyasasına olan taleplerini arttırdılar. Daha önce talep düşüklüğü ile düşen ikinci el araba fiyatları artık hızlı bir şekilde artmaya başlayacak. Artan talepler fiyatları yukarıya çekecek.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)