Pazar Temsilcileri Açıkladı: Normalleşme İle Birlikte 2. El Araçlara Talep Artacak!

2021 yılında fiyatları artışa gidecek olan birçok modelin bir üst dilim ÖTV oranına çıkacağı ön görülüyor.

Pazar Temsilcileri Açıkladı: Normalleşme İle Birlikte 2. El Araçlara Talep Artacak!
2021 yılında fiyatları artışa gidecek olan birçok modelin bir üst dilim ÖTV oranına çıkacağı ön görülüyor. Bunlarda sıfır kilometre araçlarda bir miktar fiyat artışına sebep olabilir. Sektör temsilcileri arasında yer alan Lawrence Merrit, , ikinci el araç pazarı hakkında açıklama gerçekleştirdi.

Merrit’den Açıklamalar


Merrit yaptığı açıklamada, ‘’Sıfır üretimde gündeme gelen daralma yüzünden bu araçlara olan talebin ikinci el modellere kaymasını bekleyebiliriz. Üretime baktığımızda ise Fransa, İspanya ve Almanya gibi üreticilerin üretim programlarının kısıtlı devam ettiğini görüyoruz. Buna ek olarak çip üreticilerinin yaşadığı son sıkıntılar üreticileri de negatif etkiledi. Üretici ülkeler senenin ikinci yarısında ancak araç teslim edebilme durumuna geldiler. Bu yüzden talebin görece arzın üstünde olacağı bir döneme giriş yapacağımız düşünüyoruz.’’ dedi.

Son zamanlarda her ne kadar taşıt kredi faizleri yüksek olsa da otomotiv fiyatlarında olan düşüş özellikle nakdi olan ya da az miktar kredi çekimi ile araç alımı yapılan işlemleri ortaya çıkarıyor. Düşen fiyatlar araç almak isteyenler için bir avantaja dönüşüyor. Birikimlerini döviz olarak tutmayı seçen ve araba almak isteyen kişilerinde bu ay araç alımına yönelecekleri düşünülüyor.

Döviz Araç Alımını Etkileyecek mi?


Döviz üzerinde meydana gelen son kur düşüşleri ardından Türk Lirası ile bir yatırım yapmayı seçen kişilerin araç alımından yana tercih yapmaları öngörülüyor. Otomobil satışlarında yaş kriteri ele alındığında 2010 senesi altı modeller için Temmuz ve Eylül ayları arasında %49,57 alış payı varken, Ekim ve Aralık döneminde %52,18 pay ile yükseliş hakim oldu.

Merrit, bu yıl ise tüm zorluklara karşın satılara ilişkin konseptin genişletilmesi için birçok marka tarafından farklı teşvik edici kredilerin ve kampanyaların uygulanacağını ifade ediyor. 2021 sensinde müşteri deneyiminin arttırılması için çalışılacağı belirtiliyor.
Yorumlar (0)