Volkswagen Birinciliği Kaptırdı, En Çok Satılan Sıfır Araç Markası Toyota Oldu!

Pandemi nedeni ile otomotivi sektörü 2020 yılını son derece sancılı geçirmiş, zorunlu kısıtlama kararları üretimi ve satış rakamlarını olumsuz olarak etkilemişti.

Volkswagen Birinciliği Kaptırdı, En Çok Satılan Sıfır Araç Markası Toyota Oldu!

Pandemi nedeni ile otomotivi sektörü 2020 yılını son derece sancılı geçirmiş, zorunlu kısıtlama kararları üretimi ve satış rakamlarını olumsuz olarak etkilemişti. Otomotiv markaları arasında yaşanan rekabet sonrasında birincilik koltuğu el değiştirdi.

Dünyada pandemi nedeniyle yaşanan büyük çalkalanma otomotiv sektörünü de olumsuz etkilemiş, hem satış rakamları hem de üretim rakamları büyük düşüş yaşamıştı. Oldukça sancılı geçen bir seneyi geride bırakan otomiv sektöründe dünyanın en satan otomotiv markası da belli oldu. TOYOTA DÜNYANIN EN ÇOK SATAN ARABA MARKASI OLMAYI BAŞARDI! 2020 yılına ilişkin açıklanan son satışı rakamı verilerine göre dünyanın en çok satan araba markası Toyota oldu. Volkswagen tarafından açıklanan son satış rakamı raporunda 9,31 milyon adet olarak  duyurulmuştu. Volkswagen dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüs vaka salgını sonrasında küresel çapta yüzde 15,2 oranında kayıp yaşadı. Buna karşılık olarak Çin ve ABD piyasalarındaki satış rakamında toparlanma yaşayan Toyota 2020 yılında dünya çapında yüzde 11,3 oranında düşüş yaşamasına rağmen küresel çapta satış rakamını 9,53 milyon adete taşıyarak dünyanın en çok satan araç markası unvanını ele geçirmeyi başardı. Koronavirüs salgını nedeni ile Nisan ayından itibaren satış kaybı yaşayan Toyota Mayıs ve Haziran ayında da bu kayıplarını sürdürmüştü. 2020 yılının son çeyreği itibari ile toparlanmaya geçen satış rakamları ile yılı lider olarak kapatmayı başaran Toyota yılı lider olarak kapatmasına rağmen son 5 senedir ilk kez yıllık bazda düşüş göstermiş oldu. Şirket 2020 yılında yürütmüş olduğu indirimli araç satış kampanyaları ve düşük faizli kredi desteği kampanyaları ile Türkiye'de ki pazar payını da arttırmayı başarmıştı. Emlak365.com

Yorumlar (0)