Yerli Otomobil Markası TOGG İçin Şok İddia: ÖTV Zammı Sonrası Fiyatı 1 Milyonu Geçer!

Elektrikli otomobil satışları her geçen gün pazar payını biraz daha arttırmaya devam ederken ÖTV düzenlemesi yatırım iştahını azalttı.

Yerli Otomobil Markası TOGG İçin Şok İddia: ÖTV Zammı Sonrası Fiyatı 1 Milyonu Geçer!

Elektrikli otomobil satışları her geçen gün pazar payını biraz daha arttırmaya devam ederken ÖTV düzenlemesi yatırım iştahını azalttı. Hatırlanacağı üzere Resmi Gazete'de yayımlanan vergi düzenlemesi ile elektrikli otomobillerde yüzde 400'e varan oranda ÖTV artışı yaşanmıştı.

Elektrikli otomobil satışlarını içeren yeni vergi düzenlemesi ile ÖTV oranında bu grup içerisinde yer alan araçlar için yüzde 400'e varan artış yaşanmıştı. Yaşanan bu artış markaların yeni model siparişlerini revize etmesine neden olurken yerli otomobil TOGG'un fiyatı için de güncelleme yapılacağı iddia edildi. ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER İÇİN YAPILAN ÖTV DÜZENLEMESİ TEPKİ ÇEKTİ! Geride bıraktığımız hafta içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile Motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli araçlarda ÖTV oranı yüzde 3 seviyesinden yüzde 10 seviyesine yükseltilmişti. Motor gücü 85-120 kW arasında olan otomobillerin ÖTV oranı yüzde 7 seviyesinden yüzde 25 seviyesine, motor gücü 120 kW’ı geçen otomobillerin ÖTV’si ise yüzde 15 seviyesinden yüzde 60 seviyesine yükseltildi. Yapılan düzenleme konu hakkında destek bekleyen otomotiv sektöründe büyük hayal kırıklığı yaşatırken Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında 2020 yılını 844 adetle kapattıklarını dile getirirken "Bu yıl da belki bu rakam seviyesinde veya biraz daha altına ulaşabilir. Yılda zaten üç haneli satış rakamlarında fazla bir adede ulaşmayan elektrikli otomobil pazarımızda, böyle bir ÖTV artışının gelir getirici yöntemler arasında değerlendirilmesi üzücü" diyerek ÖTV artışının sektörü olumsuz etkileyeceğini söyledi. Yapılan bu artışın yerli elektrikli otomobil modeli olan TOGG'un fiyatını da etkilyeceğini belirten Bayram “TOGG’un C-SUV ve muadil modelleri baz alınarak satışa çıkartılacağı belirtilse de sahip olacağı menzil aralığı ile elektrik motorunun gücünü göz önüne aldığımızda benin tahminim yüzde 15 ÖTV oranıyla bugünkü fiyatı 750 bin TL olurdu" diyerek yeni düzenleme sonrası ÖTV oranı yüzde 60 seviyesine çekilmesi halinde arada oluşan yüzde 45'lik vergi farkı ile yerli otomobilin fiyatının 1 milyon liraya yükseleceğini dile getirdi. Emlak365.com

Yorumlar (0)