Arabası Olan Herkesi İlgilendiriyor! Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 2022 Başlıyor, Uymayanlara 835 TL Para Cezası Var

Araç sahipleri dikkat! Zorunlu kış lastiği uygulaması için son dakika uyarısı geldi. Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu, kış lastiği zorunluluğu 2021, hususi araçlarda kış lastiği zorunluluğu var mı?

Gündem 21.11.2021 - 12:23 21.11.2021 - 12:23 Gülcan Özer

Trafikte sürücülerin, yolcuların ve yayaların güvenliğini sağlamak adına getirilen zorunlu kış lastiği uygulaması için kritik geri sayım başladı. Kar yağışlarının ve soğuk havaların başlaması ile beraber sürücüler için kış lastiği tarihleri de bir kere daha hatırlatıldı. 

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR, BİTİYOR?

Zorunlu kış lastiği uygulaması her sene olduğu gibi bu senede 1 Aralık 2021 tarihinde başlayacak ve 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecek. Bu tarihler arasında belirlenen araçlar trafiğe sadece kış lastiği takarak çıkabilecek. Aksi durumda 835 TL para cezası kesilecek.

zorunlu kış lastiği 2022

HUSUSİ ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU VAR MI?

Hayır, özel araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması bulunmuyor ancak bu araçlarda da güvenli sürüş açısından mutlaka kış lastiği uygulaması tavsiye ediliyor. 

Zorunlu kış lastiği uygulaması hakkında açıklama yapan Lastik Uzmanı Hakan Sevimli "Kış lastiğinin en büyük özelliği yola tutunmasının yüksek olması. Özellikle kış koşullarında kar ve ıslak zeminde bu lastiklerin vakumlu yapısı itibarıyla zemine daha iyi tutunmasını sağlıyor. Bu da araçların fren mesafesini daha kısa sürede yapmasını sağlıyor" diyerek araç sahiplerine kış lastiği kullanmalarını tavsiye etti.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARA ZORUNLU?

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2021 tarihi itibari ile Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar kategorisinde yer alan Kamyon, çekici, tanker, otobüs, kamyonet, minibüs ve ticari araçlarda geçerli olacak. Bu araçlar aksi yönde bir açıklama gelmediği takdirde 1 Nisan 2022 tarihine kadar trafiğe kış lastiği ile çıkabilecek. Aksi durumlarda araç sahiplerine para cezası kesilecek ve araçlarının trafiğe çıkmasına müsaaade edilmeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@