Arabası Olanlar Dikkat! Plaka Tanıma Sistemi İle Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi Uygulaması Başlıyor

Egzoz ölçümünde yeni dönem 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi ilk olarak Ankara için uygulamaya alınacak, kademeli olarak yurt geneline yayılacak. Detaylar haberimizde..

GÜNDEM 01.12.2019 - 15:30 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Egzoz ölçümünde yeni dönem 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi ilk olarak Ankara için uygulamaya alınacak, kademeli olarak yurt geneline yayılacak. Detaylar haberimizde..

Hava kirliliği ile mücadele tüm hızı ile sürerken her geçen gün sayıları artan otomobiller için de egzoz gazı emisyon denetimi zorunluluğu getirilmişti. Egzoz Emisyon Denetim Sistemi İlk Ankara'da Başlayacak! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni uygulama 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile ilk olarak Ankara'da başlayacak. Egzoz emisyonu ölçümü yaptırmayan araçlar trafikte tespit edilerek cezai işlem uygulanacak. Ankara'nın ardından söz konusu sistem 6 aylık süre içerisinde kademeli olarak yurt geneline yayılacak. Araç Sahipleri Dikkat! Ceza Almamak İçin Mutlaka Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırın! Özellikle de Ankaralı araç sahiplerinin artması beklenen cezalarla karşı karşıya kalmaması için egzoz emisyon ölçümü işlemlerini yıl sonuna kadar yaptırmaları gerekiyor. Çevre Kanunu 20. maddesi gereğince trafiğe kayıtlı araçların tümüne ezgoz gazı emisyon ölçümü yaptırmaları zorunluluğu getirilmişti. 17 milyon araç sahibini ilgilendiren yeni yasal düzenleme ile her yıl yaklaşık 11 milyon araca egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırma zorunluluğu getirilmiş oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Plaka Tanıtma Sistemi İle Sonuçları E Devlet Üzerinden VereceğizDenetimler hakkında bilgi veren Bakan Kurum "Bundan sonrası için egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçların durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespitine yönelik uygulama, bu yıl pilot olarak Ankara'da gerçekleşecek.Böylece il müdürlüğüne ait egzoz gazı emisyon ölçüm aracına monte edilen sistemle, entegre 'Plaka Tanıma Sistemi kurulacak. Tutanakların doğrudan sistemden elektronik ortamdan alınması sağlanacak. Bu belge için yaklaşık yılda 20 milyon gibi bir kağıt gideri olduğu tahmin ediliyor. Ancak Bakanlığımız kağıt kullanımını azaltmak için, bu belgeyi kaldırarak vatandaşlar araçlarına ait ölçümleri e-devlet üzerinden görebilecek, denetimciler sistem kayıtları üzerinden sorgulama yapabileceklerdir. TÜVTÜRK muayene istasyonları da sisteme bağlanarak muayene sırasında araç sahiplerinden herhangi bir belge talep etmeyecekler." dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@