Arabası olanları havaya uçuracak tahmin! Tunç Şatıroğlu açıkladı yüz dolardan oraya kadar düşecek

Ekonomist Tunç Şatıroğlu brent petrol fiyatlarına ilişkin tahmini açıkladı. Brent petrolde değer kaybı beklediğini ifade eden Tunç Şatıroğlu rakam verdi.

Finans 11.04.2022 - 12:37 11.04.2022 - 12:38 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Ekonomi gündeminin başlıca sorunlarından biri haline glene ve birçok üründe maliyet artışlarına neden olan akaryakıt fiyatlarına ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi. Rusya Ukrayna savaşının başlamasının ardından çok ciddi bir değer artışı yaşayan brent petrol daha sonra ise dalgalı bir seyir izledi. 

Brent petrol fiyatları savaş öncesi dönemde 72 Dolar seviyesinde bulunurken savaş başlamadan oluşan gergin süreçte 85 Dolar bandına tırmanmıştı. Savaşın başlamasıyla ilk olarak 95 Dolar, daha sonra 100 Dolar seviyeleriniş aşan brent petrol 138 dolar seviyesine kadar tırmanmıştı. Daha sonra akaryakıt piyasalarının sakinleşmesi ile 100 dolar sınırında sabitlendi. 

TUNÇ ŞTIROĞLU AÇIKLADI BRENT PETROL 69 DOLARA KADAR DÜŞEBİLİR

Brent petrol fiyatlarında yaşanan artış ve bu süreçte dolar kurunun yükselmesi nedeniyle akaryakıt fiyatları çok yüksek seviyelere ulaştı. Benzin ve motorin fiyatlarının geldiği nokta enflasyon oranlarının tetiklenmesine neden olurken son değerlendirmeler fiyatların eskiye dönebileceği umudunu artırdı. Bu noktada analiz yapan isimlerden birisi de sosyal medyada takip edilen ve ekonomi değerlendirmeleri ile ön plana çıkan isimlerden birisi Tunç Şatıroğlu oldu. 

Ekonomist Tunç Şatıroğlu yeni hafta başında brent petrol fiyatlarına ilişkin bir analiz paylaştı. 

Daha önce yapmış olduğu değerlendirmelerini hatırlatan Şatıroğlu beklediği değer kayıplarının oluşmaya devam ettiğini aktardı. Grafik üzerinden yapmış olduğu analizinde, değer kaybının devam edeceğini öngören ünlü ekonomist 69 dolar seviyesini hedef gösterdi.

Tunç Şatıroğlu Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımında "Brent Petrol'de düşüşler beklediğim gibi devam etmektedir. Ichimoku altında iki gün kalındıktan sonra düşüşün hızlanmasını beklerim. Hedef 69 dolar. Benzine indirim gelme olasılığını tahmin edemiyorum. O hesap teknik analizi aşıyor." açıklamasında bulundu. 

tunç şatıroğlu brent petrol

BRENT PETROL 69 DOLAR OLURSA BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELİR Mİ?

Brent petrol fiyatlarına bağlı olan benzin ve motorin fiyatlarına yaşanacak geri çekilme ile indirim gelmesi beklenecek. Ancak bu süreçte dolar kurunun Türk Lirası karşısında elde edeceği değer de önemli. Şubat ayında savaş döneminde brent petrol 72 dolar bandında bulunurken dolar kuru 13.50 TL bandında bulunuyor. Dolar kuru şu sıralar 14.75 TL seviyesinden işlem görüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@