Arabaya Binmek Lüks Olabilir! Akaryakıta ÖTV Düzenlemesi ve Yüzde 50 Zam İddiası

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş akaryakıtta uygulanan ÖTV ile ilgili yeni bir düzenleme olması durumunda akaryakıt fiyatlarına yüzde 50 olarak yansıyabileceğini söyledi.

Gündem 14.10.2021 - 10:29 14.10.2021 - 10:29 Mustafa KARAGÖZ

Dünya enerji sektöründe yaşanan fiyat artışları ve TL'nin dolar kuru karşısında değer kaybı araç sahiplerini endişelendirmeye devam ediyor. 

Zamlanan akaryakıt fiyatlarına yeni zam gelmesinden endişe eden sürücüler, fiyatların daha da artmasını istemiyorlar. Ancak son günlerde ÖTV düzenlemesi ve yeni zam iddiaları gündemde. 

AKARYAKIT FİYATLARINA YENİ ZAM İDDİASI

Basında yer alan yeni zam iddiaları ve ÖTV düzenlemesine dair en bilgilendirici açıklama Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş'tan geldi. Fesih Aktaş enerji sektörü ve küresel akaryakıt fiyatlarına ilişkin Foreks'in sorularına yanıt verdi. 

Aktaş piyasalarda oluşan fiyatlandırmalara dair  ÖTV düzenlemesi hakkında bilgi verdi. Zamların ÖTV'den düşüldüğünü ve fiyatların sabit tutulduğunu aktaran Aktaş son fiyat artışlarının artık ÖTV tutarını aştığını ifade etti. Bu kapsamda akaryakıt zamlarının fiyatlara yansıtıldığını ifade eden Aktaş LPG'de durumun sıfırlandığını, benzinde ise 23 kuruşluk bir ÖTV marjı kaldığını ifade etti. Bu formül ile benzine bundan sonraki gelecek zamların fiyatlara ekleneceği açıkladı. 

Zam Olarak Yansıyacak

Akaryakıtta ÖTV marjının kalmaması bundan sonraki petrol fiyatlarındaki artışların akaryakıta zam olarak yansıyacağını ifade eden EPGİS Başkanı Fesih Aktaş yüzde 50 zam iddialarına dair şu ifadeleri kullandı. 

"İhtimalleri değerlendirdiğimizde, iki seçenek ortaya çıkıyor. Ya radikal bir karar alarak benzinde litrede 2 lira 30 kuruş, motorindeki 2 lira 56 kuruş ve LPG'deki 1 lira ve buna bağlı KDV miktarı da eklenerek akaryakıt satış fiyatlarına yansıtılır, ki bu fiyatlarda yüzde 50'ye yakın bir zam anlamına gelir, ya da bu rakamların getireceği vergisel feragate devam edilir."

Aktaş iki seçeneğide değerlendirdiği konuşmasında zam yapılmasının hem enflasyonu etkileyeceğini hemde vatandaşın sert tepkisine neden olacağını söyledi. Ancak zam yapılmaması durumunda ise ciddi oranlarda gelirden vazgeçiş anlamına geldiğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@